EUR: 411.13 Ft USD: 390.92 Ft
Sargentini jelentés

SARGENTINI JELENTÉS

Jogállamisági kérdéseket, problémákat vet fel az utóbbi évek magyarországi politikája: 2018-as választás, Nemzeti konzultációk, alkotmánymódosítások. Az ezzel kapcsolatos összefoglalót Judith Sargentini foglalta össze a LIBE jelentésben az Európai Bizottság részére. Kép forrása: http://www.europarl.europa.eu

Jogi háttér
.
Alkotmány, választás
Az alkotmányos és a választási rendszer működése


000_par6229849

Sargentini jelentés (7.4):

A 2013-as alkotmány-

módosítási folyamat során veszélyeztették a hatalmi

ágak szétválasztását

A Velencei Bizottság többször is kifejezte aggodalmát a magyarországi alkotmányozási folyamattal kapcsolatosan, az Alaptörvényt és annak módosításait illetően egyaránt. Üdvözölte, hogy az Alaptörvény a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok védelmének elvein alapuló alkotmányos rendet hoz létre, valamint elismerte azokat az erőfeszítéseket, amelyek célja a közös európai demokratikus értékekkel és normákkal összhangban álló alkotmányos rend létrehozása, valamint az alapvető jogokkal és szabadságokkal kapcsolatos, a kötelező jogi erővel bíró nemzetközi eszközöknek megfelelő szabályozás bevezetése. A bírálatok a folyamat átláthatóságának hiányára, a civil társadalom nem megfelelő bevonására, a tényleges konzultáció hiányára, a hatalmi ágak szétválasztásának veszélyeztetésére, valamint a fékek és ellensúlyok nemzeti rendszerének gyengítésére összpontosítottak.

 

Fotó: AFP/ Europress Fotóügynökség

Nincs ellenérv

Az államügyészt, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnökeit,  a Bírói Hivatal elnökeit 9 évre választja meg a kormány az új alkotmány szerint.

Nincs ellenérv

Az Országos Bírói Hivatal vezetője Szájer József (Fidesz alapító) házastársa.

Nincs ellenérv

A NAV-nak további jogosultságot adtak úgy hogy a vezetőjének 12 évre a korábbi Fideszes országgyűlési képviselőt jelölték audit tapasztalat nélkül.

Nincs ellenérv

Ombudszmanrendszer leépítése: 4 helyett 1, de kormányközeli ombudszman (nem lesz Adatvédelmi és Kisebbségi jogok biztosa)

Nincs ellenérv

Költségvetési tanácsnak adott kormányidőszakon túl nyúló jogkörök

Az új alkotmány vétójogot ad a nem közvetlenül választott Költségvetési Tanácsnak a költségvetési hiány növelése esetén, amely viszont az Országgyűlés feloszlatásához, új választások kiírásához vezethet.
A Költségvetési Tanácsba 2 tagot a 2/3-os parlament, 1 tagot az Elnök jelöl. 6, 6 illetve 12 évre jelölhetők. A Fidesz emberi az újonnan választott kormányt is megbuktathatnák ezzel a jogkörrel ha növelnék a költségvetési hiányt.




20190804_184323

Sargentini jelentés (8,9):  Az Alkotmánybíróság jogköre csökkent az új 2013-as alkotmánnyal

(8) Az alkotmányos reform eredményeként korlátozták az Alkotmánybíróság jogkörét, többek között a költségvetési ügyek tekintetében, eltörölték az actio popularis-t, megszüntették a 2012. január 1. előtti ítélkezési gyakorlatra való hivatkozás lehetőségét, valamint korlátozták az Alaptörvény módosításaira vonatkozó alkotmányossági vizsgálat lehetőségét a kizárólag eljárási jellegű szempontok kivételével. A Velencei Bizottság komoly aggodalmának adott hangot e korlátozásokat illetően, valamint a bírák kinevezési eljárásával kapcsolatban, továbbá ajánlásokat fogalmazott meg a magyar hatóságoknak a szükséges fékek és ellensúlyok biztosításával kapcsolatosan az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvénnyel kapcsolatos, 2012. június 19-én elfogadott véleményében, valamint a Magyarország Alaptörvényének negyedik módosításáról szóló, 2013. június 17-én elfogadott véleményében. A Velencei Bizottság a véleményeiben a reformok több pozitív elemét is azonosította, például a költségvetési garanciákra vonatkozó rendelkezéseket, a bírák újraválasztásának tilalmát, valamint az alapvető jogok biztosának ahhoz való jogát, hogy utólagos felülvizsgálati eljárást kezdeményezzen.

(9) Az ENSZ Emberi Jogi Bizottsága a 2018. április 5-i záró következtetéseiben aggodalmának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a jelenlegi alkotmányjogi panasztételi eljárás korlátozottabb hozzáférést biztosít az Alkotmánybírósághoz, nem ír elő határidőt az alkotmányossági felülvizsgálat gyakorlására vonatkozóan, és nem jár halasztó hatállyal az érintett jogszabályra nézve ... (kihagyott részt lásd Sargentini jelentés (9) kijelentésben) ... Az Emberi Jogi Bizottság azt is aggasztónak találta, hogy korlátozták az Alkotmánybíróság jogkörét és jogosultságait a költségvetési jellegű jogszabályok felülvizsgálata tekintetében.

 

Fotó: kontrapro.hu

Témák, ahol még megjelenik:

A gazdasági stabilitás fontosabb mint a költségvetési törvények alkotmányos vizsgálata.


Költségvetési hatáskörcsökkentés

Az Alkotmánybíróság csak akkor tud költségvetési és adózási törvényjavaslatot vizsgálni, ha más alapjogokat sértenek ezen törvény előírásai. Ez csökkenti az utólagos normakontroll erejét.

Nincs ellenérv

A költségvetési hatáscsökkentés nem a legjobb megoldás

Én a költségvetési hatáskörcsökkentést nem tartottam és ma sem tartom a legszerencsésebb megoldásnak.

Alkotmánybíróság kérte az actio popularis eltörlését

Az Alkotmánybíróság javasolta, hogy az érintettség nélküli lkotmánybírósághoz fordulás lehetőségét (actio popularis) töröljük el. Ami az átmenet időszakában szükséges volt, az nem biztos, hogy több mint húsz évvel a rendszerváltás után feltétlenül indokolt.


Inkább egyéneket sértő ügyekkel foglalkozhat az Alkotmánybíróság inkább mint rendszerszintű alkotmányellenes problémákkal.

Az acto popularis által (bárki kérhet egy alkotmányellenes törvénynek a vizsgálatát) egy "második kamara" működött a Parlamentben. Most csak akkor van joga bárkinek alkotmányellenességet  jelezni, ha az a jelentő személyt közvetlenül érinti, illetve 1/4-es parlamenti többséggel, viszont a választási eredmények miatt az ellenzéki pártok megosztottak. Ennek következményeképpen inkább egyéneket sértő ügyekkel foglalkozhat az Alkotmánybíróság inkább mint rendszerszintű alkotmányellenes problémákkal.

Jóval nagyobb hatáskörbővítés mint csökkentés

A német típusú alkotmányjogi panasz bevezetése, amelynek következtében az Alkotmánybíróság már az igazságszolgáltatás egésze felett is alkotmányossági kontrollt gyakorol, megsemmisítheti bármely bírói ítéletet annak alaptörvényellenessége esetén (előzetes normakontrollal, illetve utólagossal. Utólagos normakontrollt a Kormány, 1/4 parlament vagy az Ombudszman kérhet).


Nincs érv

Korábbi Alkotmánybírósági intézkedések be lettek építve az alkotmányba

Bár az Alkotmánybíróság nem tud a 2012 el?tti állandó ítélkezési gyakorlatára hivatkozni,  az új alkotmány készít?i figyelembevették a régi alkotmánybírósági határozatokat, azok tapasztalatai be lettek építve az új alkotmányba.


Nincs érv

Az alkotmány alárendeltje az Alkotmánybíróság, nem véleményezheti az alkotmánymódosításokat.

Mivel az Alkotmánybíróság az alkotmány alárendeltje, így az Alkotmánybíróság nem jogosult az alkotmánymodosításokat véleményezni alkotmányosság szempontjából. Ez nem hatáskörcsökkentés.


Nincs érv

Az actio popularis nem előfeltétele a jogállamiságnak
 

A Velencei Bizottság is elismerte hogy az acto popularis nem előfeltétele annak hogy jogállamiság érvényesüljön Magyarországon.


Nincs érv



000_app2003042868887

Sargentini jelentés (9): Az ENSZ Emberi Jogi Bizottsága szerint nincsen biztonságban a bírák hivatali ideje, a kormány gyakorol hatást a bírák összetételére, számára, nyugdíjazás évére.

Az ENSZ Emberi Jogi Bizottsága a 2018. április 5-i záró következtetéseiben ... (kihagyott részt lásd Sargentini jelentés (8,9) kijelentésben) ...  azt is megemlítette, hogy az új alkotmánybírósági törvény rendelkezései gyengítik a bírák hivatali idejének biztonságát, és fokozzák a kormány által az Alkotmánybíróság összetételére és működésére gyakorolt befolyást azzal, hogy megváltoztatták az alkotmánybírák számát, kinevezési eljárását és nyugdíjkorhatárát.

 

Fotó: AFP/ Europress Fotóügynökség

Témák, ahol még megjelenik:

Változatlan a bírók megválasztásának folyamata

A parlament kétharmada választja az alkotmánybírákat, akárcsak 2010 előtt.


Csak a kormány jelölhet bírát

A régi alkotmány szerint parlamenti többséggel lehetett jelölni, majd 2/3-dal választani. Az új alkotmány szerint a kormány állíthat jelölteket

Nincs ellenérv

A volt fideszes politikus, mostani Legfőbb Ügyész nem lép fel kormányközeli figurák ellen.

A legfőbb ügyész posztját 9 éves mandátummal egy volt fideszes politikus vezeti, akinek a hivatala többször dokumentáltan nem lépett fel a csalással meggyanúsított kormányközeli figurák, köztük a miniszterelnök veje ellen.

Kevésbé bebetonozott bírói posztok

12-ről 9 évre lett csökkentve a megválaszthatóság, nem lehet újraválasztani.


Nincs érv



000_12l19t

Sargentini jelentés (10.1) - A 2018-as parlamenti választásoknál aggodalomra ad okot hogy az ellenséges és megfélemlítő kampányretorika korlátozott teret hagyott a lényegi vita számára.

Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának részleges választási megfigyelő missziója a 2018. április 9-én elfogadott előzetes megállapításaiban és következtetéseiben megállapítja, hogy a választások technikai lebonyolítása szakszerű és átlátható volt, az alapvető jogokat és szabadságokat összességében véve tiszteletben tartották, de a választásokra kedvezőtlen légkörben került sor. A választási szervek szakszerűen és átláthatóan tettek eleget megbízatásuknak, és az érintettek körében általános bizalmat élveztek. A kampány heves volt, ám az ellenséges és megfélemlítő kampányretorika korlátozott teret hagyott a lényegi vita számára, és csökkentette a szavazók arra való képességét, hogy tájékozott döntést hozzanak. ... (kihagyott részt lásd Sargentini jelentés (10.2;3) kijelentésben).

 

Fotó: AFP/ Europress Fotóügynökség

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

Bosszú ígérete Orbán Viktor miniszterelnöktől a választások utáni időszakra

Mind hazai és külföldi szemmel a kapmány ellenségesnek tűnt. Március 15-én Orbán Viktor az 1848-as szabadságharc ünnepén azzal fenyegetőzött, hogy bosszút áll az ellenézeken a választások után.

Nincs ellenérv

Megjegyzések a romákra a kampány alatt a kormánytól

A kormány a választási kampány során a roma kisebbségi csoport tagjaira nézve degradáló megjegyzések hangzottak el.




068_aa_04042018_720729

Sargentini jelentés (10.2) - A 2018-as parlamenti választásoknál  az állam és kormánypárt erőforrásai összemosódtak (átláthatatlan kampányfinanszírozás), ami alámosta a jelöltek egyenlő bánásmódban való versenyképességét.

Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának részleges választási megfigyelő missziója a 2018. április 9-én elfogadott előzetes megállapításaiban és következtetéseiben megállapítja, hogy a választások technikai lebonyolítása szakszerű és átlátható volt, az alapvető jogokat és szabadságokat összességében véve tiszteletben tartották, de a választásokra kedvezőtlen légkörben került sor. ... (kihagyott részt lásd Sargentini jelentés (10.1;3) kijelentésben) ... A kampányfinanszírozás és a kampánykiadások felső határainak célja az esélyegyenlőség biztosítása valamennyi pályázó számára. A jelöltek egyenlő alapon való versengését azonban jelentős mértékben akadályozta, hogy a kormány túlzott mértékben költött a kormánykoalíció kampányüzenetét felerősítő nyilvános tájékoztató hirdetésekre. ... (kihagyott részt lásd Sargentini jelentés (10.2;3) kijelentésben) ... 

 

Fotó: AFP/ Europress Fotóügynökség

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

Ellenzék nehézkesen kapott reklámfelületet a kampány elején

A politikailag polarizált hirdetési piac miatt az ellenzéki pártok nehézségbe ütköztek óriásplakátok bérlésénél. 

Nincs ellenérv

Kormány kommunikáció =  Fidesz kampány

Nincs ellenérv

Kúriai döntés a Kormány plakátlevételéről

„A Kúria megállapítja, Magyarország Kormánya megsértette a pártok közötti esélyegyenlőséget azzal, hogy a 2018. március 26. napjától közzétett figyelemfelhívó kampányának STOP feliratú, tömött sorokban menetelő migránsokat/menedékkérőket ábrázoló plakátjaival a FIDESZ-MPSZ és KDNP jelölőszervezetek választási kampányát erősíti.”

Nincs ellenérv

CÖF - kampány eszköze, melyet állami pénzből finanszíroznak

A kampányfinanszírozás törvényi szabályozottságának hiánya miatt átláthatatlanná vált a kampányfinanszírozás, ezt különösen a Fidesz használta ki civil szervezetével, a Civil Összefogás Forumával.

Nincs ellenérv

Az OSCE (1990 Koppenhága) előírásai a tisztességes versenyre nem teljesültek




atlagtol_valo_elteres_valasztasi_eredmeny

Sargentini jelentés (10.3) - A 2018-as parlamenti választásoknál aggodalomra ad okot az egyéni választókerületek kijelölése (módosítása).

Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának részleges választási megfigyelő missziója a 2018. április 9-én elfogadott előzetes megállapításaiban és következtetéseiben megállapítja, hogy a választások technikai lebonyolítása szakszerű és átlátható volt, az alapvető jogokat és szabadságokat összességében véve tiszteletben tartották, de a választásokra kedvezőtlen légkörben került sor... (kihagyott részt lásd Sargentini jelentés (10.1;2) kijelentésben) ... Aggodalmának adott hangot továbbá az egyéni választókerületek határainak kijelölését illetően. Hasonló aggályokat fogalmazott meg a Velencei Bizottság és a Demokratikus Választási Tanács által elfogadott, a magyar országgyűlési képviselők megválasztásáról szóló törvénnyel kapcsolatos 2012. június 18-i közös vélemény, amelyben megemlítették, hogy a választókerületek határait átlátható és szakszerű módon kell kijelölni, pártatlan és a politikától független eljárás révén, vagyis nem rövid távú politikai célokat követve.

 

Fotó: kontrapro.hu A narancssárga pöttyök a Fidesz választási győzelmét jelölik, piros: MSZP, zöld: LMP.

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

Új tisztán Fideszes választási törvény

A választójogi és kampányfinanszírozási törvényt a kormánytagok javaslatára fogadták el, nem bevonva az ellenzéket vagy a közvéleményt a jogalkotásba.

Nincs ellenérv

Egyszerűbben szavaznak a Fidesz közbenjárásával magyar állampolgárságot szerző külföldön élő magyarok mint a többi külföldi magyar állampolgár

Míg a magyar lakcímmel, de külföldön dolgozó magyar állampolgárok a konzulátusokon személyesen kellett leadni a szavazatukat, addig a nem magyar lakcímmel, környező országokban lakó magyar állampolgárok levélben is szavazhattak (csak pártlistára).

Nincs ellenérv

Hamisított aláírások a jelölési folyamatban

A képviselőjelölési folyamatban párttagok illetve a média is hamisított aláírással ellátott jelöléseket azonosított. A csalásgyanúba keveredett pártok aláássák a választási folyamatba vetett általános bizalmat.

Az arányosság követelményének figyelembevételével módosították

A választási körzeteket az arányosság követelményének figyelembevételével hozták létre. Az a szabály, hogy a választási körzetek nem léphetik túl a megyei/budapesti határokat, valamint hogy blokkterületet kell alkotniuk, változatlan maradt. A korábbi szabályok szerint bizonyos területek 300% -os aránytalansággal rendelkeztek. Ebben az összefüggésben hangsúlyozni kell, hogy az Alkotmánybíróság 2010-es határozata hatályon kívül helyezte az egyéni és területi választókerületek létrehozására vonatkozó korábbi hatályos törvényeket. Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének határozata elismerte, hogy Magyarország ezzel a jogalkotási módosítással eleget tett a Velencei Bizottság ajánlásainak.


Nincs érv



allitsuk_meg_brusszelt_valasz_header

Sargentini jelentés (11.1): Az "Állítsuk meg Brüsszelt" nemzeti konzultációs kampány több téves vagy félrevezető állítást tartalmazott.
1. "Brüsszel veszélyes lépésre készül. A rezsicsökkentés eltörlésére akar kényszeríteni bennünket."

Az elmúlt években a magyar kormány széles körben folytatott nemzeti konzultációkat, nemzeti szinten kiterjesztve a közvetlen demokráciát. A Bizottság 2017. április 27-én rámutatott, hogy az „Állítsuk meg Brüsszelt!” című nemzeti konzultáció több, a tények tekintetében pontatlan vagy rendkívül félrevezető állítást tartalmazott. A magyar kormány 2015 májusában konzultációkat tartott a „bevándorlás és a terrorizmus”, 2017 októberében pedig a „Soros-terv” tárgyában is. Ezek a konzultációk párhuzamot vontak a terrorizmus és a migráció között, gyűlöletet keltettek a migránsokkal szemben, és kimondottan Soros György személye és az Unió ellen irányultak.

 

Fotó: Európai Bizottság engedélyével

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

Rezsicsökkentés = piaci versenyteremtés

A rezsicsökkentés elérésének egyik legjobb módja a piaci versenyteremtés (azaz más EU-országokban, ahol az energiaárak nem szabályozottak, a háztartási fogyasztók csökkenteni tudták a villamosenergia-áraikat)
 

Nincs ellenérv

Rezsicsökkentés = energiahatékonyság növelése

A rezsicsökkentés elérésének egyik legjobb módja az energiahatékonyság és innováció előremozdítása.

Nincs ellenérv

Rezsicsökkentés = európai együttműködés

A rezsicsökkentés elérésének egyik legjobb módja az európai szintű együttműködés az energiaigény biztosítására.




allitsuk_meg_brusszelt_valasz_header

Sargentini jelentés (11.2): Az "Állítsuk meg Brüsszelt" nemzeti konzultációs kampány több téves vagy félrevezető állítást tartalmazott.
2. "Az elmúlt időszakban egymást követték a terrortámadások Európában. Ennek ellenére Brüsszel kényszeríteni akarja Magyarországot, hogy az illegális bevándorlókat engedjük be."

Az elmúlt években a magyar kormány széles körben folytatott nemzeti konzultációkat, nemzeti szinten kiterjesztve a közvetlen demokráciát. A Bizottság 2017. április 27-én rámutatott, hogy az „Állítsuk meg Brüsszelt!” című nemzeti konzultáció több, a tények tekintetében pontatlan vagy rendkívül félrevezető állítást tartalmazott. A magyar kormány 2015 májusában konzultációkat tartott a „bevándorlás és a terrorizmus”, 2017 októberében pedig a „Soros-terv” tárgyában is. Ezek a konzultációk párhuzamot vontak a terrorizmus és a migráció között, gyűlöletet keltettek a migránsokkal szemben, és kimondottan Soros György személye és az Unió ellen irányultak.

 

Fotó: Európai Bizottság engedélyével

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

EU-Törökország megállapodás - 98%-kal kevesebb bevándorló

EU-Törökország megállapodásának köszönhetően 98%-kal csökkent az illegálisan bevándorlók érkezésének a száma Görögországban.

Nincs ellenérv

EU-s határőrség

Az új európai határ- és parti őrsége hatékonyabbá teszi a határmenedzsmentet.

Nincs ellenérv

Nemzetközi kötelezettség a kérelmek feldolgozása

Az EU eleget tesz a demokratikus államok nemzetközi kötelezettségeinek és a valódi menekültek (háborúból érkezők) kérelmét feldolgozza.

Nincs ellenérv

Közös felelősség

Mivel Európa most egy terület amelyben minden állampolgárunknak lehetősége nyílik szabadon mozogni, és más országokban élni és dolgozni, az alapvető humanitárius jogok fenntartásának felelőssége a tagállamok között oszlik meg. A Miniszterek Tanácsa (melynek Magyarország is tagja) teremtette meg a feltételeket a menedékkérők méltóságteljes fogadtatásához és tisztességes jogi eljárásához.

Nincs ellenérv

54,000 menekült áthelyezését nem fogadtuk el

Az EU Bizottság javasolt 54,000 menedékkérő áthelyezését Magyarországról, de ezt a kormány ellenezte.

Nincs ellenérv

1,294 valószínűsített tényleges menekültet nem fogadtunk be

Az EU Bizottság kért 1,294 menekült befogadását a leterhelt államoktól mint Görögország és Olaszország. Ezeket az embereket gondosan azonosítják, és csak azokat irányítják tovább, akiknek a nagy esély van arra, hogy valóban menekültstátuszban részesüljenek. A befogadó országoktól későbbi biztonsági átvilágítást kér.




allitsuk_meg_brusszelt_valasz_header

Sargentini jelentés (11.3):  Európai Bizottság: Az "Állítsuk meg Brüsszelt" nemzeti konzultációs kampány több téves vagy félrevezető állítást tartalmazott.
3. "Mára kiderült, hogy a Magyarországra tartó illegális bevándorlókat az embercsempészek mellett bizonyos nemzetközi szervezetek is törvénytelen tevékenységre ösztönzik."

Az elmúlt években a magyar kormány széles körben folytatott nemzeti konzultációkat, nemzeti szinten kiterjesztve a közvetlen demokráciát. A Bizottság 2017. április 27-én rámutatott, hogy az „Állítsuk meg Brüsszelt!” című nemzeti konzultáció több, a tények tekintetében pontatlan vagy rendkívül félrevezető állítást tartalmazott. A magyar kormány 2015 májusában konzultációkat tartott a „bevándorlás és a terrorizmus”, 2017 októberében pedig a „Soros-terv” tárgyában is. Ezek a konzultációk párhuzamot vontak a terrorizmus és a migráció között, gyűlöletet keltettek a migránsokkal szemben, és kimondottan Soros György személye és az Unió ellen irányultak.

 

Fotó: Európai Bizottság engedélyével

Nincs ellenérv

Az EU-ban zéró tolerancia van az embercsempészetre és több intézkedést tett ellene.

Nincs ellenérv

Életet menteni a tengeren nem migrációt ösztönző

Nem az illegális migráció előmozdítása: az életmentés a tengeren, gondoskodni a veszélyeztetett emberekről, akik a vérontásból és a háborúból elmenekültek, és nemzetközi védelemre szorulnak.

Nincs ellenérv

Eddig nincsen bizonyíték arra, hogy a  nem kormányzati szervezetek együttműködnek embercsempészekkel. Gyanú esetén a tagállamoknak van hatalma ezt kivizsgálni (nem az EU-nak).

Nincs ellenérv

Tagállamok terhének csökkentése

A civil szervezetek megbízható értékelendű partnerek a válság leküzdésében. Információt, jogi tanácsot adnak a menedékkérőknek, segítenek a gondozásukban csökkentve ezzel a tagállamok terheit.




allitsuk_meg_brusszelt_valasz_header

Sargentini jelentés (11.4):  Európai Bizottság: Az "Állítsuk meg Brüsszelt" nemzeti konzultációs kampány több téves vagy félrevezető állítást tartalmazott.
4. "Egyre több külföldről támogatott szervezet működik Magyarországon azzal a céllal, hogy hazánk belügyeibe átláthatatlan módon beavatkozzon. Ezek működése veszélyezteti függetlengésünket."

Az elmúlt években a magyar kormány széles körben folytatott nemzeti konzultációkat, nemzeti szinten kiterjesztve a közvetlen demokráciát. A Bizottság 2017. április 27-én rámutatott, hogy az „Állítsuk meg Brüsszelt!” című nemzeti konzultáció több, a tények tekintetében pontatlan vagy rendkívül félrevezető állítást tartalmazott. A magyar kormány 2015 májusában konzultációkat tartott a „bevándorlás és a terrorizmus”, 2017 októberében pedig a „Soros-terv” tárgyában is. Ezek a konzultációk párhuzamot vontak a terrorizmus és a migráció között, gyűlöletet keltettek a migránsokkal szemben, és kimondottan Soros György személye és az Unió ellen irányultak.

 

Fotó: Európai Bizottság engedélyével

Nincs ellenérv

A kormány szerint a civli szervezetek kialakítása egy nemzetközileg finanszírozott összeesküvés része egy demokratikusan megválasztott kormány ellen.

Nincs ellenérv

A tagállamok határozzák meg a civil szervezetek működésének feltételeit. Az EU működésében szigorúan szabályozva van a transzparencia és lobbizás.

Nincs ellenérv

Az NGO-k részei a demokratikus működésnek, találkozó szervezése az EU-val szabályozott

A civil szervezetek fontos része a demokratikus rendszer működésének. Egyeztetések vannak az EU intézmények és civil szervezetek között akkor is, ha azok nem értenek egyet egymással. Az EU működését befolyásoló egyeztetéshez, találkozó szervezéséhez szükséges a civil szervezet éves büdzséjének, és kapott EU-s támogatások ismertetése, nyilvánosságra hozatala.




allitsuk_meg_brusszelt_valasz_header

Sargentini jelentés (11.5):  Európai Bizottság: Az "Állítsuk meg Brüsszelt" nemzeti konzultációs kampány több téves vagy félrevezető állítást tartalmazott.
5. "Magyarországon az elmúlt években azért volt eredményes a munkahelyteremtés, mert a saját utunkat jártuk. Brüsszel azonban támadja a munkahelyteremtő intézkedéseinket."

Az elmúlt években a magyar kormány széles körben folytatott nemzeti konzultációkat, nemzeti szinten kiterjesztve a közvetlen demokráciát. A Bizottság 2017. április 27-én rámutatott, hogy az „Állítsuk meg Brüsszelt!” című nemzeti konzultáció több, a tények tekintetében pontatlan vagy rendkívül félrevezető állítást tartalmazott. A magyar kormány 2015 májusában konzultációkat tartott a „bevándorlás és a terrorizmus”, 2017 októberében pedig a „Soros-terv” tárgyában is. Ezek a konzultációk párhuzamot vontak a terrorizmus és a migráció között, gyűlöletet keltettek a migránsokkal szemben, és kimondottan Soros György személye és az Unió ellen irányultak.

 

Fotó: Európai Bizottság engedélyével

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

150,000 állás EU támogatásokból

21 millárd eurós támogatást adott az EU 2007 és 2013 között a munkanélküliség csökkentésére, ami a kormány jelentései szerint 150,000 állást teremtettek.

Nincs ellenérv

Az Európai Stratégiai Befektetési Alap 26 millió eurót szán magyarországi fejlesztésekre, ami 626 milló tőkebevonást eredményez.

Nincs ellenérv

2007 és 2013 között az EU 57%-át fedezte a kormány befektetéseinek (legmagasabb arány az EU-ban).

Nincs ellenérv

25 milliárd euró befektetésre számíthat Magyarország 2014 és 2020 között, ami 368 EUR/fő.

Nincs ellenérv

A magyar kormány felelős a nemzetgazdasági kérdésekben.

Az EU jog csak a jogharmonizációt várja el a tagállamoktól. Bármely  politikai iránymutatást a tagországok pénzügyminiszterei vagy a foglalkoztatási miniszterei vitatnak meg a kormányok bevonásával.




allitsuk_meg_brusszelt_valasz_header

Sargentini jelentés (11.6):  Európai Bizottság: Az "Állítsuk meg Brüsszelt" nemzeti konzultációs kampány több téves vagy félrevezető állítást tartalmazott.
6. "Magyarország elkötelezte magát az adócsökkentés mellett. Brüsszel most emiatt is támadja hazánkat."

Az elmúlt években a magyar kormány széles körben folytatott nemzeti konzultációkat, nemzeti szinten kiterjesztve a közvetlen demokráciát. A Bizottság 2017. április 27-én rámutatott, hogy az „Állítsuk meg Brüsszelt!” című nemzeti konzultáció több, a tények tekintetében pontatlan vagy rendkívül félrevezető állítást tartalmazott. A magyar kormány 2015 májusában konzultációkat tartott a „bevándorlás és a terrorizmus”, 2017 októberében pedig a „Soros-terv” tárgyában is. Ezek a konzultációk párhuzamot vontak a terrorizmus és a migráció között, gyűlöletet keltettek a migránsokkal szemben, és kimondottan Soros György személye és az Unió ellen irányultak.

 

Fotó: Európai Bizottság engedélyével

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

Az EU nem szól bele a helyi adókulcsokba

Nincs ellenérv

Magyarország a Miniszteri Tanácsban kötött megállapodással ellentétes ÁFA kulcsmódosítást hajtott végre.

Adó ügyekben az EU és tagállamok a Miniszterek Tanácsán egyeznek meg, ahol minden tag jóváhagyása szükséges. Így állapodtak meg az Áfa minimalizálásán, ennek ellenére Magyarország az Áfát 27%-ra emelte, ami a legmagasabb az EU-ban. Magyarország csökkentett ÁFA-t fogadott el az internetszolgáltatásra, amely megsérti a Magyarország által uniós szinten elfogadott szabályokat. Az Európai Bizottság ezért emlékeztette Magyarországot a korábban elfogadott szabályokra. A Bizottság javaslatokat fog megfogalmazni 2017-ben, hogy a tagállamok nagyobb szabadságot kapjanak az Áfa kulcsok tekintetében. Ehhez az EU tagállamok egyhangú támogatása kell.




000_dv1435448

Sargentini jelentés (7.1) - Velencei bizottság: A 2013-as alkotmánymódosítási folyamat átláthatatlan

A Velencei Bizottság többször is kifejezte aggodalmát a magyarországi alkotmányozási folyamattal kapcsolatosan, az Alaptörvényt és annak módosításait illetően egyaránt. Üdvözölte, hogy az Alaptörvény a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok védelmének elvein alapuló alkotmányos rendet hoz létre, valamint elismerte azokat az erőfeszítéseket, amelyek célja a közös európai demokratikus értékekkel és normákkal összhangban álló alkotmányos rend létrehozása, valamint az alapvető jogokkal és szabadságokkal kapcsolatos, a kötelező jogi erővel bíró nemzetközi eszközöknek megfelelő szabályozás bevezetése. A bírálatok a folyamat átláthatóságának hiányára, a civil társadalom nem megfelelő bevonására, a tényleges konzultáció hiányára, a hatalmi ágak szétválasztásának veszélyeztetésére, valamint a fékek és ellensúlyok nemzeti rendszerének gyengítésére összpontosítottak.

 

Fotó: AFP/ Europress Fotóügynökség

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

A Kormány az első évében 12-szer változtatott az Alkotmányon ami 50 rendelkezésen változtatott.

Nincs ellenérv

Nehézkes egyeztetés 

A Kormány önszántából nem egyeztetett a Velencei bizottsággal, azt a Európa Tanács Parlamenti Közgyűlését (PACE) kérvényezte. A negyedik módosítási kérést is az Európa Bizottság Főtitkára indítványozta.




000_dv1449309

Sargentini jelentés (7.2) - Velencei bizottság: A 2013-as alkotmánymódosítási folyamatba nem vonták be a civil szervezeteket
 

A Velencei Bizottság többször is kifejezte aggodalmát a magyarországi alkotmányozási folyamattal kapcsolatosan, az Alaptörvényt és annak módosításait illetően egyaránt. Üdvözölte, hogy az Alaptörvény a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok védelmének elvein alapuló alkotmányos rendet hoz létre, valamint elismerte azokat az erőfeszítéseket, amelyek célja a közös európai demokratikus értékekkel és normákkal összhangban álló alkotmányos rend létrehozása, valamint az alapvető jogokkal és szabadságokkal kapcsolatos, a kötelező jogi erővel bíró nemzetközi eszközöknek megfelelő szabályozás bevezetése. A bírálatok a folyamat átláthatóságának hiányára, a civil társadalom nem megfelelő bevonására, a tényleges konzultáció hiányára, a hatalmi ágak szétválasztásának veszélyeztetésére, valamint a fékek és ellensúlyok nemzeti rendszerének gyengítésére összpontosítottak.

 

Fotó: AFP/ Europress Fotóügynökség

Témák, ahol még megjelenik:

Be volt vonva a társadalom az egyeztetésbe

Az új alkotmány elfogadása előtt nemzeti konzultáció készült 12 kérdéssel, több nyilvános vitát rendeztek az alaptörvény értékeiről, céljáról, egyetemek, egyházak és civil szervezetek bevonásával. Közel 1 millióan nyilvánítottak véleményt az új alkotmány előzetes szövegéről.


Nincs érv



000_dv1435616

Sargentini jelentés (7.3) - Velencei bizottság: A 2013-as alkotmánymódosítási folyamatban nem volt lényegi egyeztetés.

A Velencei Bizottság többször is kifejezte aggodalmát a magyarországi alkotmányozási folyamattal kapcsolatosan, az Alaptörvényt és annak módosításait illetően egyaránt. Üdvözölte, hogy az Alaptörvény a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok védelmének elvein alapuló alkotmányos rendet hoz létre, valamint elismerte azokat az erőfeszítéseket, amelyek célja a közös európai demokratikus értékekkel és normákkal összhangban álló alkotmányos rend létrehozása, valamint az alapvető jogokkal és szabadságokkal kapcsolatos, a kötelező jogi erővel bíró nemzetközi eszközöknek megfelelő szabályozás bevezetése. A bírálatok a folyamat átláthatóságának hiányára, a civil társadalom nem megfelelő bevonására, a tényleges konzultáció hiányára, a hatalmi ágak szétválasztásának veszélyeztetésére, valamint a fékek és ellensúlyok nemzeti rendszerének gyengítésére összpontosítottak.

 

Fotó: AFP/ Europress Fotóügynökség

Témák, ahol még megjelenik:

Az ellenzék kivonult a bizottságból

45 fős bizottság volt bevonva a folyamatnál, mely parlamenti képviselőkből állt, minden párt képviseltette magát. Az ellenzék kivonult a bizottságból, mivel a tervek szerint az Alkotmánybíróság nem vizsgálhat/ellenőrizhet adózási/költségvetési kérdéseket.


Koncepcióra minősítették le a közös bizottság munkáját, majd egyéni törvényjavaslat a Fidesztől

A bizottság által létrehozott tervezetet leminősítették koncepcióra, majd az új alkotmányjavaslat elkészítését egy 3 fős Fideszes bizottságra bízta. A bizottságot Szájer József vezette, Fidesz alapító. Majd egyéni törvényjavaslattal nyújtják be a parlament elé, így elkerülve a kötelező ellenzéki illetve civil szervezeti egyeztetést.

Nincs ellenérv

4/5-ös többség eltörlése az alkotmány elfogadására

A Kormány az eredeti Alkotmányból törölte azt a rész, ami 4/5-ös többséget írt elő az új alkotmány elfogadásához. Az ellenzék a Jobbik (aki nemmel szavazott) kivételével kivonult az elfogadáskor.

3 hónap volt az egyeztetésre

Az alkotmánytervezetről szóló parlamenti vitájára egy 2011 januárjában felállított nemzeti konzultatív testületet hoztak létre. Az új alkotmány elfogadása előtt nemzeti konzultáció készült 12 kérdéssel, több nyilvános vitát rendeztek az alaptörvény értékeiről, céljáról, egyetemek, egyházak és civil szervezetek bevonásával. Közel 1 millióan nyilvánítottak véleményt az új alkotmány előzetes szövegéről.


Nem volt idő érdemben reagálni az alkotmánymódosításra

A Kormány az előzetes alaptörvényt 3/14/2011-én hirdette ki, majd 4/18/2011-én már el is fogadta - nem volt idő érdemben reagálni.


Bírák függetlensége, jogai
Az igazságszolgáltatás és más intézmények függetlensége, valamint a bírák jogai


20190804_165558

Sargentini jelentés (12): Országos Bírósági Hivatal elnökének széles jogköre

Többek között a Velencei Bizottság is bírálta a 2011-ben elfogadott törvénymódosítást, mellyel az újonnan létrehozott Országos Bírósági Hivatal elnökét széles jogkörrel ruházták fel. Véleményük szerint erősíteni kell az Országos Bírósági Hivatal (OBH) mint kollektív testület felügyeleti szerepét, mivel az OBH Országgyűlés által megválasztott elnöke nem tekinthető bírói önigazgatási szervnek. A nemzetközi ajánlásokat követően megváltoztatták az OBH elnökének jogállását, és korlátozták az elnök hatáskörét az elnök és az OBT közötti egyensúly javítása érdekében. 

 

Fotó: kontrapro.hu

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

OBH elnök egyedül képes jelentős döntéseket hozni

A negyedik  alkotmánymódosítás emelte az elnök jogait alkotmányos szintre. A  későbbi törvénymódosításokugyan csökkentették a hatalmát, de nem a kritikus területeken: az igazságszolgáltatás szempontjából külső szereplő tud jelentős döntéseket hozni.

Függetlenség és minőség EU átlag feletti

Minden évben 2013 óta az Európai Bizottság elfogadja az EU igazságszolgáltatási eredménytáblájáról szóló közleményét, amely összehasonlítható adatokat szolgáltat a nemzeti igazságszolgáltatási rendszerek függetlenségéről, minőségéről és hatékonyságáról, főként a polgári, kereskedelmi és igazgatási ügyekre összpontosítva. A 2017. április 11-én közzétett eredménytábla utolsó kiadásának adatai azt mutatják, hogy a magyar igazságszolgáltatási rendszer az előző évekhez hasonlóan jóval meghaladja az EU átlagát. Ami az igazságszolgáltatás függetlenségét illeti, a rangsor nem mutatja a magyar rendszerben jelentõs eltéréseket, különösen a magyar jogban megalapozott strukturális függetlenség garanciáit illetõen.


Nincs érv

Eurobarométer mérések szerint javuló tendendcia

Továbbá a saját uniós források frissített adatai alapján (Eurobarométer felmérések) a hazai bíróságok és bírák érzékelt függetlenségét javító tendenciát mutatnak.


Nincs érv



Sargentini jelentés (13): 2012 óta Magyarország pozitív lépéseket tett annak érdekében, hogy bizonyos feladatokat átruházzon az Országos Bírói Hivatal (OBH) elnökéről az Országos Bírói Tanácsra (OBT-re) annak érdekében, hogy javuljon a két szerv közötti egyensúly. Ennek ellenére további előrelépésre van szükség. 

A GRECO a 2015. március 27-én elfogadott jelentésében szorgalmazta az OBH elnöke által hozott, mérlegelési jogkörön alapuló döntésekben rejlő potenciális kockázatok minimalizálását. Az OBH elnöke többek között jogosult bírák áthelyezésére és kirendelésére, továbbá szerepet játszik a fegyelmi ügyek terén. Az OBH elnöke továbbá javaslatot tesz a köztársasági elnöknek a bíróságok vezetőinek kinevezésére és felmentésére, ideértve a fellebbviteli bíróságok elnökeit és alelnökeit is. A GRECO üdvözölte a közelmúltban elfogadott bírói etikai kódexet, ám úgy vélte, hogy az lehetne explicitebb, és kiegészíthetné azt egy munkahelyi képzés is. A GRECO elismerte az igazságszolgáltatási rendszerben alkalmazandó felvételi és kiválasztási eljárásokra vonatkozó magyarországi szabályok 2012 és 2014 közötti módosításait is, amelyeknek köszönhetően az OBT szélesebb felügyeleti jogkört kapott a kiválasztási eljárás során. Az OBT a 2018. május 2-i ülésén egyhangú határozatokat fogadott el az OBH elnökének azon gyakorlatáról, hogy eredménytelennek nyilvánít bírói és bírósági vezetői álláshelyekre kiírt pályázatokat. A határozatok az elnök gyakorlatát törvénysértőnek találták.

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

Az OBH elnöke nem biztosította a jogot az OBT tagjainak az iratbetekintésre

A törvény szerint az OBT minden egyes tagját tagi minőségében megilleti az irattanulmányozás joga, függetlenül attól, hogy az OBH elnöke mit gondol az OBT működőképességéről. Továbbá készült egy jegyzőkönyv, amire hivatkozással az ott jelenlevő OBT-tagok ellen fegyelmi eljárást kezdeményeztek az iratbetekintés megtagadásakor.

Nincs ellenérv

Az OBH elnöke nem szolgáltat néha adatokat az OBT vizsgálataihoz, nem szankcionálható, csak lemondatással.

Így nem vagy csak hiányos adatok alapján tud az OBT állást foglalni, illetve döntést hozni az adott kérdésről. Így nem rendeltetésszerű a működése, sok kérdésben nem is tudnak határozni. Például hiába jelöltek az egyes ítélőtáblák és törvényszékek tagokat a szolgálati bíróságba, ha a tanácshoz nem jut el a jelöltek neve, nem tud az OBT szolgálati bírókat választani, holott ez törvényi kötelezettsége. Az OBH és az OBT működését szabályozó törvény hiányos.

Nincs ellenérv

Az OBT (aki ellenőriz) alá van rendelve az OBH elnökének (akit ellenőriznek)

Nincs ellenérv

Az OBT jelenleg nem önálló jogi személy

Hiába van az OBT-nek önálló költségvetése, ahhoz csak az OBH elnökén keresztül férnek  hozzá, szerződést sem köthetnek. Az OBT irodáját és az irodai munkafeltételeket az OBH elnöke biztosítja, az ott dolgozó beosztottnak is az OBH elnöke a munkáltatója, nem az OBT. Az OBT honlapjához, de még a levelezéshez is az OBH elnöke biztosítja a hozzáférést.

Nincs ellenérv

Az OBH elnöke munkáltatója az OBT tagjainak

Az OBH elnöke  gyakorolja az OBT elnöke felett a munkáltatói jogokat, mivel az OBT elnöke törvényszéki elnök is. De ha nem is ilyen közvetlen a kapcsolat, akkor is az OBH elnöke a munkáltatója az ítélőtábla vagy a törvényszék elnökének, aki a munkáltatója annak az OBT-tagnak, aki az OBH elnökét ellenőrzi.

Az OBT-nek vétójoga van

Vagy a helyi bírói tanács határozza meg a bírójelöltek rangosorolását, vagy az OBT előzetesen hagyja jóvá a második és harmadik jelölteket. A statisztikák alapján az OBT használja a vétójogát a bírójelöltekre (10%-ban, amikor az OBH elnöke el akart térni a helyi bíróságok által felállított bírójelölti rangsortól). Az OBH elnöke csak akkor tudja sikertelennek nyilvánítani a folyamatot, ha az a törvény követelményeinek nem felel meg (nem saját belátása szerint).


Az OBT vétóját könnyen és gyakran kijátszhatja az OBH elnöke által hozott döntés, amely a pályázatokat sikertelenné teszi.

Az OBT a 2018. május 2-i ülésén egyhangú határozatokat fogadott el az OBH elnökének azon gyakorlatáról, hogy eredménytelennek nyilvánít bírói és bírósági vezetői álláshelyekre kiírt pályázatokat.  A  Győri Fellebbviteli Bíróság  59/2018 határozata és a Fővárosi Tövényszék összbírói értekezlete  




Sargentini jelentés (14): A magyar kormány 2018. május 29-én előterjesztette az Alaptörvény hetedik módosításának tervezetét (T/332), amelyet 2018. június 20-án fogadtak el. A módosítás bevezette a közigazgatási bíróságok új rendszerét.

Témák, ahol még megjelenik:

Figyelembe lettek véve a Velencei Bizottság észrevételei

2020-ban állnak fel a közigazgatási bíróságok, melynek során a Velencei Bizottság szakmai észrevételeit figyelembe vették. Az Európa Tanács alkotmányjogi kérdésekkel foglalkozó szakértői testülete jelezte, tárgytalannak tekinti korábbi bírálatait, amennyiben az Országgyűlés elfogadja a jelzett módosításokat. 


Nincs érv



Sargentini jelentés (16): A Gazsó kontra Magyarország ügyben 2015. július 16-án hozott ítéletében az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) megállapította, hogy sérült a tisztességes eljáráshoz és a hatékony jogorvoslathoz való jog

Az EJEB arra a következtetésre jutott, hogy jogsértés abból a gyakorlatból ered, hogy Magyarország visszatérően nem biztosítja a polgári jogokat és kötelezettségeket meghatározó eljárások észszerű időn belüli lezárását, és nem tesz lépéseket annak érdekében, hogy a kérelmezők jogorvoslatot kérhessenek nemzeti szinten a túlságosan hosszú polgári eljárások miatt. Az ítélet végrehajtása még folyamatban van. A 2016-ban elfogadott új polgári perrendtartás a polgári eljárások felgyorsítását irányozza elő egy kétszakaszos eljárás bevezetésével. Magyarország tájékoztatta az Európa Tanács Miniszteri Bizottságát arról, hogy 2018 októberéig elfogadja az elhúzódó eljárásokra vonatkozó hatékony jogorvoslatot létrehozó új törvényt.

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

Határidőn belül nem lett bevezetve jogorvoslat.

Magyarország egyike az Európa Tanács azon kevés tagállamának, amely túlzottan hosszú bírósági eljárásokkal szembesül, és amely nem vezetett be hatékony jogorvoslatot e tekintetben. Az igazságszolgáltatás túlzott késedelme komoly veszélyt jelent a jogállamiság tiszteletben tartására.

Bár még nincsen jogorvoslat, a bíróságok hatékonyabbak

Megerősítik ezt az Európa Tanács (ET) igazságszolgáltatás hatékonyságával foglalkozó testületének (CEPEJ) adatgyűjtései, illetve az Európai Bizottság igazságügyi eredménytáblája is. Magyarországon a második legalacsonyabb a közigazgatási peres ügyhátralék, és a magyar bíróságok bírálják el a családjogi, gazdasági, polgári jogi és közigazgatási jogi pereket az ötödik leggyorsabban az Európai Unióban - olvasható a közleményben, amelyben kiemelték: ennek köszönhetően az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) előtt az eljárások elhúzódása miatt folyamatban lévő magyar vonatkozású ügyek száma az elmúlt időszakban drasztikusan csökkent.


Nincs érv

Az ügyek száma azért csökkent mert az emberi jogi bíróság már nem vizsgálja

Az emberi jogi bíróság a 2015 ősze után beérkezett magyar panaszokat érdemben nem vizsgálja, hanem vár a kormány lépésére


Nincs érv



000_app2003042868887

Sargentini jelentés (15): 2012-2013-ban a 62 év feletti bírákat nyugdíjazta, majd felajánlotta visszatérési lehetőségüket, viszont idő közben a pozíciókat betöltötték.

Az Európai Unió Bírósága (a továbbiakban: „Bíróság”) által a C-286/12. sz. Bizottság kontra Magyarország ügyben 2012. november 6-án hozott ítélet(1) kimondta, hogy Magyarország megsértette az uniós jogból eredő kötelezettségeit azzal, hogy a bírák, ügyészek és közjegyzők esetében 62 éves életkorban kötelező nyugdíjazást előíró nemzeti rendszert vezetett be, majd az ítéletet követően a magyar Országgyűlés elfogadta a 2013. évi XX. törvényt, amely szerint az igazságszolgáltatásban tíz éves időtartam alatt fokozatosan kell 65 évre csökkenteni a nyugdíjkorhatárt, valamint meghatározta a visszahelyezés és a kompenzáció kritériumait. A törvény szerint fennállt annak a lehetősége, hogy a nyugdíjba vonult bírák a nyugdíjazásról szóló szabályozás előtti feltételekkel azonos feltételek mellett visszatérjenek korábbi tisztségeikbe, vagy ha nem kívántak visszatérni, 12 hónapos átalányösszeget kaptak az elmaradt díjazás ellentételezéseként, és a bíróság előtt további kártérítést igényelhettek, de nem volt garantált a vezető közigazgatási pozíciókba való visszatérésük. Mindazonáltal a Bizottság tudomásul vette a Magyarország által annak érdekében hozott intézkedéseket, hogy a bírák nyugdíjazásáról szóló jogszabályt az uniós joggal összeegyeztethetővé tegye. A Nemzetközi Ügyvédi Kamara Emberi Jogi Intézete a 2015. októberi jelentésében kifejtette, hogy az eltávolított bírák többsége nem tért vissza eredeti hivatalába, részben amiatt, hogy azt már betöltötték. A jelentés azt is megemlítette, hogy a magyar igazságszolgáltatás függetlensége és pártatlansága nem garantálható, és hogy a jogállamiság meggyengült.

 

Fotó: AFP/ Europress Fotóügynökség

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

A kormány vezető bírókat cserélt

Csak azon bírók tudták újra betölteni korábbi pozíciójukat akiknek az állása betöltetlen maradt. Ezáltal  a bírói nyudíjazási korhatár csökkentésével gyakorlatilag a kormány le tudta cserélni a bíróság vezetőit.




20190804_180533

Sargentini jelentés (17): Baka András, a korábbi Legfelsőbb Bíróság elnökének átszervezés következtében történő eltávolítása.

A Baka kontra Magyarország ügyben 2016. június 23-án hozott ítéletében az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) megállapította, hogy sérült a bírósághoz forduláshoz és a szabad véleménynyilvánításhoz való jog Baka András esetében, akit 2009 júniusában hatéves időtartamra választottak meg a Legfelsőbb Bíróság elnökének, de a tisztsége megszűnt, amikor az Alaptörvény átmeneti rendelkezései értelmében a Kúria lett a Legfelsőbb Bíróság jogutóda. Az ítélet végrehajtása még folyamatban van. Az Európai Tanács Miniszteri Bizottsága 2017. március 10-én azt kérte, hogy hozzanak intézkedéseket a bírák hasonló okokból történő idő előtti elmozdításának megelőzése érdekében, kizárva az ilyen visszaélések lehetőségét. A magyar kormány megjegyezte, hogy ezek az intézkedések nem kapcsolódnak az ítélet végrehajtásához.

 

Fotó: kontrapro.hu

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

Jogi utat használ a kormány az egyénekre irányuló egyedi intézkedésekhez.




Sargentini jelentés (18):  Jóri András, a korábbi Adatvédelmi Biztos átszervezés következtében történő eltávolítása.

Jóri Andrást 2008. szeptember 29-én nevezték ki adatvédelmi biztosnak, hatéves időtartamra. A magyar Országgyűlés azonban 2012. január 1-jei hatállyal döntött az adatvédelmi rendszer reformjáról, és az adatvédelmi biztos helyett létrehozta a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságot. Jóri András a hivatali idő lejárta előtt kénytelen volt elhagyni hivatalát. A Bíróság 2014. április 8-án megállapította, hogy a felügyeleti hatóságok függetlensége szükségszerűen magában foglalja, hogy lehetővé kell tenni számukra a teljes hivatali idejük kitöltését, és hogy Magyarország nem teljesítette a 95/46/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv(2) szerinti kötelezettségeit. Magyarország módosította a biztos kinevezésére vonatkozó szabályokat, bocsánatot kért, és kifizette az ellentételezés megállapodás szerinti összegét.

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

Jogi útat használ a kormány az egyénekre irányuló egyedi intézkedésekhez.




Sargentini jelentés (19): Javasolt lépések az ügyészség függetlenségének erősítése érdekében, folyamatban.

 A Velencei Bizottság több hiányosságot tárt fel az ügyészségről szóló 2011. évi CLXIII. törvényről és a legfőbb ügyész, az ügyészek és más ügyészségi alkalmazottak jogállásáról és az ügyészi életpályáról szóló 2011. évi CLXIV. törvényről szóló, 2012. június 19-én elfogadott véleményében. A GRECO a 2015. március 27-én elfogadott jelentésében sürgette a magyar hatóságokat, hogy tegyenek további lépéseket a visszaélések megelőzése és az ügyészség függetlenségének erősítése érdekében, többek között azzal, hogy megszüntetik a legfőbb ügyész újraválaszthatóságát. A GRECO ezen kívül azt is kérte, hogy a rendes ügyészek elleni fegyelmi eljárások legyenek átláthatóbbak, és az ügyek másik ügyészre történő átosztására szigorúbb jogi kritériumok és indokolási kötelezettségek vonatkozzanak. A magyar kormány szerint a GRECO 2017. évi megfelelési jelentése elismerte a Magyarország által az ügyészekre vonatkozóan tett előrelépést (a magyar hatóságok még nem engedélyezték a közzétételt, a GRECO plenáris üléseinek felhívásai ellenére). A második megfelelési jelentés elkészítése folyamatban van.

Témák, ahol még megjelenik:

Korrupció, összeférhetetlenség
A korrupció és az összeférhetetlenség


vagyonnyilatkozat

Sargentini jelentés (20): Összeférhetetlenség beazonosítására magatartási kódex bevezetésének szükségessége. Vagyoni nyilatkozatok nyilvánosságra hozása online felületen.

A GRECO a 2015. március 27-én elfogadott jelentésében kérte, hogy dolgozzák ki a magyar országgyűlési képviselők magatartási kódexét, amely iránymutatást nyújt az összeférhetetlenség eseteire vonatkozóan. A képviselőknek eseti alapon jelenteniük kellene továbbá a felmerülő összeférhetetlenségeket, és szigorítani kellene a vagyonnyilatkozat benyújtására való kötelezettséget. Olyan rendelkezéseket is életbe kellene léptetni, amelyek lehetővé teszik a pontatlan vagyonnyilatkozatok benyújtásának szankcionálását. Ezenfelül a vagyonnyilatkozatokat online nyilvánosságra kell hozni a lakosság általi, valódi ellenőrzés lehetővé tétele érdekében. Egységes elektronikus adatbázist kell létrehozni annak érdekében, hogy valamennyi nyilatkozat és azok módosításai átlátható módon hozzáférhetők legyenek.

Témák, ahol még megjelenik:

Parlamenti képviselő nem szerezhet máshonnan jövedelmet

Jogszabály rögzíti , hogy a képviselők 2014-től nem végezhetnek jövedelemtermelő tevékenységet, és nem fogadhatnak el semmilyen más tevékenységért járó díjazást, kivéve az akadémiai, kutatási, művészeti, revíziós vagy szerkesztői munkát, szellemi vagy nevelőszülői tevékenységet. Azaz nem lehetnek más nemzeti /helyi közigazgatási szerv vagy üzleti vonatkozású megbízásban. A képviselők nem tarthatják meg mandátumukat börtönbekerülés esetén, befolyása miatti üzletszerzés, titkos adatok jóváhagyás nélküli felhasználása.


A képviselőknek vannak cégeik és családtagjaiknak is

A legtöbb parlamenti képviselőnek vannak üzleti érdekeltségei, melyek profitálhatnak a kormányzati döntésekből, jogi változásokból, és a magánszféra is javadalmazhatja őket kedvező döntések vagy titkos információ kiszivárogtatása esetén. A törvény nem vonatkozik a családtagokra. 

Nincs ellenérv

Nincsenek lépések az összeférhetetlenségek ad hoc jelentésének biztosítására.

A magyar kormány megtagadta a megfelelési jelentés közzétételét a GRECO 2017-es és 2018-as plenáris ülésén (és NGO-któl). Nincsenek lépések az összeférhetetlenségek ad hoc jelentésének biztosítására, sem az eszköznyilatkozatok benyújtására és ellenőrzésére vonatkozó szabályok sem frissültek.

Nincs ellenérv

A vagyonnyilatkozatok ellenőrzésére nincsen független ellenőrző szerv, büntetés.

A vagyonnyilatkozatokat nyilvánosságra hozzák, de szkennelt dokumentumokként, így nehezen lehet követni a változásokat, nincsen erre elektronikus adatbázis kialakítva. Továbbá  a nyilatkozatokat nem ellenőrzi független szerv, kérésre az Parlamenti Mentelmi és Igazgatási Bizottság ellenőrzi őket (akik szintén képviselőkből állnak). Nincsen szankcionálva a nyilatkozatok hibás-hiányos kitöltése.

Nincs ellenérv

Civil szervezetekben való működés nem publikus

Bár a képviselőknek külön kell jelenteniük a civil társadalmi szervezetekben és / vagy más állami szervekben való tagságukat, ezeket az adatokat a Parlament nem teszi közzé

Nincs ellenérv

Nincsen lobbi szabályzás

A Sargentini-jelentésben nem említettek kifejezetten, de ehhez szorosan kapcsolódik az a tény, hogy Magyarország nem rendelkezik lobbi szabályozással, nem gyűjtenek össze és nem tesznek közzé adatokat az országgyűlési képviselők esetleges befolyásolásáról.




075_fludravictoror180331_np4ff

Sargentini jelentés (21): A kampánykiadások korlátozott ellenőrzése és a kampányra felhasznált összegek forrásairól szóló részletes elszámolásnak a választások végéig fennálló hiánya csökkenti a kampányfinanszírozás átláthatóságát, és mindezek következtében a szavazók kevésbé képesek tájékozott döntést hozni.

Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának részleges választási megfigyelő missziója a 2018. április 9-én elfogadott előzetes megállapításaiban és következtetéseiben megállapítja, hogy a kampánykiadások korlátozott ellenőrzése és a kampányra felhasznált összegek forrásairól szóló részletes elszámolásnak a választások végéig fennálló hiánya csökkenti a kampányfinanszírozás átláthatóságát, és mindezek következtében a szavazók kevésbé képesek tájékozott döntést hozni, ami ellentétes az EBESZ kötelezettségvállalásaival és a nemzetközi normákkal. A hatályos jogszabályok utólagos nyomonkövetési és ellenőrzési mechanizmust írnak elő. A jogi előírások betartásának nyomon követésére és ellenőrzésére az Állami Számvevőszék rendelkezik hatáskörrel. Az előzetes megállapítások és következtetések nem tartalmazták az Állami Számvevőszék 2018. évi parlamenti választásokról szóló hivatalos jelentését, mivel az akkor még nem készült el.

 

Fotó: AFP/ Europress Fotóügynökség

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

Civil szervezetek költségei nem számítanak bele a kampányfinanszírozásba

A törvény semmilyen felülvizsgálati lehetőséget nem biztosít harmadik fél általi kampányfinanszírozás esetén. Például a  2018 március 15-i nagyszabású „Békemenetre”, amelyet egy civil szervezet szervezett  (CÖF), nem vonatkozott a kampányfinanszírozásra előírt ellenőrzés. A harmadik fél kiadásaira vonatkozó felülvizsgálat hiánya aláássa a kampányfinanszírozási rendszer egészének hatékony működését, és akadályozza a politikai szereplőket abban, hogy egyenlő feltételek között versenghessenek.

Nincs ellenérv

A kampányköltségek nem auditáltak

1989 óta a 2013. évi LXXXVII. törvény az országgyűlési képviselők választása kampányköltségeinek átláthatóvá tételéről lényegét tekintve nem változott, elmaradott. Az Állami Számvevőszék csak a források ellenőrzésére kötelezett, nincsen a pénzügyi kimutatásokra független audit kötelezettség. Pl. az Állami Számvevőszék nem veszi számításba a közösségi média hirdetési költségeit.




ogp_banner

Sargentini jelentés (22): Civil szervezeteket képviselő együttműködésből lépett ki a kormány 2016 decemberében.

A Nyílt Kormányzati Együttműködés irányítóbizottsága 2016. december 7-én levelet kapott a magyar kormánytól, amelyben ez utóbbi bejelentette, hogy azonnali hatállyal kilép a partnerségből, amely önkéntes alapon mintegy 75 országot és több száz civil társadalmi szervezetet fog össze. A magyar kormányt 2015 júliusa óta vizsgálta a Nyílt Kormányzati Együttműködés azon aggodalmak miatt, amelyeket civil társadalmi szervezetek fogalmaztak meg különösen az országban meglévő mozgásterüket illetően. Nem az összes uniós tagállam vesz részt a Nyílt Kormányzati Együttműködésben.

Témák, ahol még megjelenik:

A szervezet nem vette figyelembe a kormány érvelését reportjaiban

Nemzetközi NGO-k kritikáit a szervezet elismerte, amíg a kormány válaszát nem.


Vita a Norvég alapokkal

A szervezettel való vitát az NGO-k mozgásterének csökkentése okozta, pl. ami a Norvég Alapokkal  történt: a magyar kormány tisztviselői megvádolták a Norvég Alap civil társadalmi célokra és szervezetekre vonatkozó részének elosztását végző Ökotárs Alapítványt, hogy az általa finanszírozott szervezetek pártpolitikai tevékenységet folytatnak, a források elosztása nem objektív alapon történik, a jobboldali civil szervezeteket diszkriminálják, összességében pedig a források elosztása és felhasználása teljesen átláthatatlan. Részleteket lásd a Wikipedián
.  

Nincs ellenérv

Ritka a kilépések száma

A Nyílt Kormányzati Együttműködésből fennállása alatt 70 országból csak Magyarország és Tanzánia  (Elnöki köztársaság) lépett ki, illetve Törökországot kizárták,  mivel nem prezentálta 2 évig az akciótervét). Még Azerbajdzsán (elnöki köztársaság) is tett lépéseket tagságának fenntartása érdekében 2016-ban.

A fórumon való részvétel nem volt hasznos és költséges

A szervezet néhány recesszióba esett ország fórumává vált ahelyett, hogy a jó kormányzati gyakorlatok megvitatásaának, cseréjének helye lett volna. A szervezet eredeti céljai megváltoztak.


Nincs érv



Sargentini jelentés (23.2): Magyarország úgy határozott, hogy nem vesz részt az Európai Ügyészség létrehozásában.

Magyarország úgy határozott, hogy nem vesz részt az Európai Ügyészség létrehozásában, amely felelős lesz az Unió pénzügyi érdekeit sértő bűncselekmények elkövetőivel és azok bűntársaival szembeni nyomozás és vádhatósági eljárás lefolytatásáért, valamint e személyek bíróság elé állításáért.




Sargentini jelentés (23.1): Magas EU-s finanszírozás mellett magas korrupciós kockázat: magas OLAF ajánlásarány, egy résztvevős pályázatok.

Magyarország a GDP-je 4,4%-át vagy az állami beruházásainak több mint felét kitevő uniós finanszírozásban részesül. Továbbra is magas, 2016-ban 36%-os azon szerződések aránya, amelyeket olyan közbeszerzési eljárások után ítéltek oda, amelyekre egyetlen pályázat érkezett. A 2013 és 2017 közötti időszak vonatkozásában az Unión belül Magyarország tekintetében a legmagasabb az OLAF strukturális alapokkal és mezőgazdasággal kapcsolatos pénzügyi ajánlásainak százalékos aránya. 

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

1,700 millió EUR-s OLAF ügy 2016-ban, tömegközlekedés

Az OLAF 2016-ban zárta le egy 1,7 milliárd EUR értékű magyarországi közlekedési projekt vizsgálatát, amelyben több, ilyen építkezésekre szakosodott nemzetközi cég volt a fő érintett. A vizsgálat a projektek végrehajtása terén igen súlyos szabálytalanságokra, valamint lehetséges csalásokra és korrupcióra mutatott rá. 

Nincs ellenérv

43,7 millió EUR-s OLAF ügy 2017-ben, közvilágítás

2017-ben az OLAF „súlyos szabálytalanságokat” és „összeférhetetlenségeket” állapított meg 35 olyan közvilágítási tárgyú szerződést illetően, amelyeket egy, akkoriban a magyar miniszterelnök veje által irányított vállalkozásnak ítéltek oda. Az OLAF a pénzügyi ajánlásaival együtt megküldte végleges jelentését a Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatóságának azzal, hogy az 43,7 millió EUR-t fizettessen vissza, illetve igazságügyi ajánlásokat tett a legfőbb ügyésznek. 

Nincs ellenérv

28,3 millió EUR-s OLAF ügy 2017-ben

Az OLAF által 2017-ben lezárt, határokon átnyúló vizsgálat olyan esetekre is kitért, amelyekben állítólag 31 kutatási és fejlesztési projektben éltek vissza uniós forrásokkal. A Magyarországon, Lettországban és Szerbiában végrehajtott vizsgálat olyan alvállalkozói rendszert tárt fel, amelynek segítségével mesterségesen növelték a projektek költségeit, és eltitkolták azt a tényt, hogy a végső beszállítók egymáshoz kapcsolódó vállalatok voltak. Az OLAF ezért azzal a Bizottságnak szóló pénzügyi ajánlással zárta le a vizsgálatot, hogy az fizettessen vissza 28,3 millió EUR-t, valamint igazságügyi ajánlást fogalmazott meg a magyar igazságügyi hatóságok számára. 




cpi700x420

Sargentini jelentés (24): A kormányzati hatékonyság csökkent, korrupciós problémák.

A gazdasági, társadalmi és területi kohézióról szóló hetedik jelentés szerint Magyarországon 1996 óta csökkent a kormányzati hatékonyság, és az ország az egyik legkevésbé hatékony kormányzatú tagállam az Unióban. Minden magyar régió jóval az uniós átlag alatt van a kormányzás minősége tekintetében. Kép: a Transparency International által kalkulált Korrupció Érzékelési Index grafikus megjelenítése  részletek a transparency.hu-n.

Témák, ahol még megjelenik:

2017-ben 46%-os arányban indítottak vizsgálatot az OLAF ajánlásokból.

A magyar hatóságok 2010 és 2017 között az OLAF 37 korrupciót vélelmező ajánlása alapján 17 esetben indítottak eljárást, ami uniós összevetésben a legmagasabb arányú együttműködést jelenti.


Az OLAF (wikipedia.org: OLAF) lezárt vizsgálatainak többségében talált szabálytalanságot illetve korrupciógyanut: 2017-ben 11-ből 7 esetben (63%) fogalmaztak meg ajánlást az OLAF-nál

Az OLAF 2017-ben Romániában 11, Magyarországon és Lengyelországban tíz-tíz ügyet vizsgált, amelyekből Románia esetében nyolc, Magyarország és Lengyelország esetében hét-hét zárult ajánlással.

Nincs ellenérv

Nem hatékony önkormányzati belső ellenőrzés

A központi és önkormányzati alrendszer intézményei és az önkormányzatoknál kiépített belső ellenőrzés meghatározó arányban – az intézmények 90,7%-ánál és az önkormányzatok 96,7%-ánál – nem működött hatékonyan. Nem látta el feladatát az integritás szempontjából lényeges csalás megelőzése, feltárása és a korrupciós kockázatok kezelése tekintetében.

Nincs ellenérv

Legmagasabb az EU-ban 2018-ban a támogatások visszafizetendő aránya: 3,84%

A Magyarországnak járó uniós támogatás 3,84 százalékra csökkent (de a legmagasabb % az EU-ban) az OLAF azon ajánlása, amely a pénzek felhasználása során tapasztalt szabálytalanságok okán ezen forrásokat vissza kellene fizetni

Nincs ellenérv

Magyarországon a korrupciót széles körben elterjedtnek (89%) érzékelik

A Bizottság által 2014-ben közzétett uniós antikorrupciós jelentés szerint Magyarországon a korrupciót széles körben elterjedtnek (89%) érzékelik.

Nincs ellenérv

Legnagyobb üzleti kockázat: korrupció

A Világgazdasági Fórum által közzétett 2017–2018. évi globális versenyképességi jelentés szerint Magyarországon a vállalkozási tevékenység folytatása szempontjából az egyik legproblematikusabb tényezőt a korrupció jelenti.


Adatvédelem
A magánélet védelme és az adatvédelem


Sargentini jelentés (25): Nincsen jogi garancia a nemzetbiztonsági célból folytatott esetlegesen törvénytelen titkos megfigyeléssel szemben.

A Szabó és Vissy kontra Magyarország ügyben 2016. január 12-én hozott ítéletében az EJEB megállapította, hogy sérült a magánélet tiszteletben tartásához való jog, mivel nem álltak rendelkezésre megfelelő jogi garanciák a nemzetbiztonsági célból folytatott esetlegesen törvénytelen titkos megfigyeléssel szemben, többek között a telekommunikációs eszközök használatához kapcsolódóan. A kérelmezők nem állították, hogy titkos felügyeleti intézkedéseket alkalmaztak volna velük szemben, ezért nincs szükség további egyedi intézkedésre. Általános intézkedésként módosítani kell a vonatkozó jogszabályokat. A nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvény módosítására irányuló javaslatokat jelenleg vitatják meg az illetékes magyar minisztériumok szakértői. Az ítélet végrehajtása még folyamatban van.

Témák, ahol még megjelenik:

magyar adatvédelmi hatóság vizsgálatai szerint megvannak a garanciák

A magyar adatvédelmi hatóság vizsgálatai azt támasztják alá, hogy a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok elkötelezettek az adatkezelés törvényessége mellett, és megvannak azok a garanciák, amelyekkel a visszaélések lehetősége kiszűrhető.


Nincs érv
Sajtószabadság
A véleménynyilvánítás szabadsága


000_h7329v2

Sargentini jelentés (27): Korlátozva van a véleménnyilvánítás szabadsága, nincsen biztosítva teljesen a cenzúrázatlan, akadálytalan sajtó.

Az ENSZ Emberi Jogi Bizottsága 2018. április 5-i záró észrevételeiben kifejezte aggodalmát a magyar médiatörvények és gyakorlatok vonatkozásában, amelyek korlátozzák a vélemény és a véleménynyilvánítás szabadságát. Aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a törvény egymást követő változásait követően a jelenlegi jogszabályi keret nem biztosítja teljesen a cenzúrázatlan és akadálytalan sajtót. Aggodalommal jegyezte meg, hogy a Médiatanácsnak és a Médiahatóságnak nincs elég függetlensége feladatai elvégzéséhez, és túlterheltek a szabályozási és szankcionálási hatáskörök.

 

Fotó: ATTILA KISBENEDEK / AFP

Fotó kiegészítve a Facebook-on talált képekkel az index.hu, origo.hu és TV2 oldalakon.

Szijjártó Péter adott interjút a hvg.hu-nak.


A kormánypárti politikusok nem adnak interjúkat a kritikus médiumok munkatársainak, ahogy az állami intézmények sajtóosztályai is gyakran ignorálják a megkereséseiket.

Nincs ellenérv

Orbán Viktor nem adott interjút 2020-ban ellenzéki médiumnak.

A kormany.hu-ra feltöltött interjúlista alapján Orbán Viktor a  Kossuth Rádió „Jó reggelt, Magyarország!” című műsorában szerepel rendszeresen, illetve nyilatkozott a Pannon RTV „Közügyek” című műsorában; Mária Rádióban; Európai Tanács ülés illetve a „Kohézió Barátai” országcsoport kormányfőinek találkozóját követően az újságíróknak.

A Népszava a kormányzati hirdetések nélkül nem tudna működni.

Az állami hirdetések aránya a teljes hirdetési bevételek 55 százaléka.


Lágy cenzúra: az állam által megrendelt reklámok a jobb oldali médiumoknak kedveznek, ezáltal torzítva a piacot.

Nincs ellenérv

Állami vállalatok hirdetnek alacsony példányszámban megjelenő kormányközeli médiumokban.

Egész oldalas reklámban hirdet egy startup-programot az MVM Zrt. a Magyar Időkben. A színes reklám listaáron 2,4 millió forintba kerül a kormánypárti napilapnál, azt azonban nem tudni ténylegesen mennyit fizethetett a villamosművek a hirdetésért. Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. szintén egész oldalon hirdet a lapban.

Nincs ellenérv

A hirdetések nem hagyományos reklámcélokat szolgálnak, sokkal inkább az adott lap (állami) támogatásaként értelmezhetőek.

2017: az állam listaáron nagyjából kétszer annyi pénzt hirdetett el minden egyes eladott Magyar Időkben és Magyar Hírlapban, mint amennyit annak vevője adott érte.

Azóta változtattak a szabályozáson.

Az azóta életbe léptett új szabályozásban már például belevették, hogy mennyi időre szólhat a kitiltás, kiket érinthet pontosan, és belevett egy sajátos jogorvoslati rendszert is, ami úgy néz ki, hogy a sajtófőnök kitiltó rendelkezése ellen a házelnöknél lehet fellebbezni. De az újságírók munkáját tovább nehezítették azzal, hogy kordonok mögé zárták őket.


A nem kormánypárti tudósítókat kitiltják a parlamentből.

Nincs ellenérv

Ember Jogok Európai Bírósága: Kövér László sértette hat magyar újságíró szólásszabadsághoz való jogát.

A strasbourgi székhelyű Ember Jogok Európai Bírósága (EJEB) kimondta, hogy Kövér László, az Országgyűlés elnöke megsértette hat magyar újságíró szólásszabadsághoz való jogát, amikor 2016-ban kitiltotta őket a parlamentből. 

Nincs ellenérv

Kormányérdekeltség szerez tulajdont ellenzéki médiumokban, majd kormánypártivá teszi.

Nincs ellenérv

Index: kormánypárti tulajdonszerzés, főszerkesztő menesztése

Vaszily Miklós, a TV2 csoport elnöke, az Echo TV és az MTVA volt vezérigazgatója 50 százalékos részesedést vásárolt magának az Indamedia Csoportban 2020 márciusában.

Az index.hu szabadságát jelző barométert átállították veszélyben státuszra. Később Dull Szabolcsot, a főszerkesztőt menesztették.

Nincs ellenérv

TV2: a német tulajdonos Pro7Sat1-tól végül a filmügyi kormánybiztos, Andy Vajna vásárolta meg állami banki kölcsönből.

Nincs ellenérv

Népszabadság / Pannon Lapok Társasága: Opimus Press vette meg a Mediaworks-öt, mely Mészáros Lőrinc érdekeltség. A Népszabadságot bezárták.

Nincs ellenérv

Origo: főszerkesztő menesztése, majd tulajdonosváltás:a fideszes Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványhoz

A Magyar Telekom 2015 decemberében eladta az Origo Zrt.-t a New Wave Média Csoportnak, mely ajándékba adta az akkor létrejövő óriási, fideszes médiaholdingnak, a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványnak.

Nincs ellenérv

A közszolgálati média elfogult és a szerkesztői gyakorlat propagandista. A finanszírozása nem átlátható.

A magyar közszolgálati műsorszolgáltató nem felel meg az átláthatósági követelményeknek. A közpénzek felhasználására vonatkozó adatok nem állnak rendelkezésre, az újságírók FOIA alapján történő adatkéréseit gyakran elutasítják.

Nincs ellenérv

Kizárólag Fideszes tagokból áll újra a Médiatanács, mely dönt a frekvenciapályázatról, a közmédia szereplőinek kiválasztásáról.

A Médiatanácsot a Fidesz 2010-ben hozta létre, amely hatósági feladatokat is ellátó testületként funkcionált, így döntött frekvenciapályázatról, a közmédia szereplőinek kiválasztásáról, és elvileg médiafelügyeleti tevékenységet is végez, hogy “biztosítsa a demokratikus nyilvánosság működését”.  A médiatanács elnökét és négy tagját kilenc évre választja meg az Országgyűlés, és a Fidesz egyelőre KDNP-s tagot sem engedett a pozíciók közelébe. 

Freedom House: a magyar média helyzete változatos.

Amint azt a Freedom House független nemzetközi médiafigyelő szervezet a 2012. október 2-i jelentésében megerősítette, Magyarország szabad ország, és az MTI magyarországi hírügynökség monopóliumának helyzete ellenére a magyar média helyzete változatos.


Freedom House: 2012 óta a magyar médiát „részben szabad". „A média tulajdonjogának átváltása a kormányzati szövetségek felé”. „A bal oldal felé hajló Népszabadság bezáratása”.

Meglepő, hogy a magyar kormány a Freedom House-ra hivatkozik, mivel a sajtószabadságról szóló jelentések 2012 óta a magyar médiát „részben szabadnak” sorolják. Az előző években hangsúlyozták azokat a tényezőket, mint a „Kiemelkedő kritikus főszerkesztő kirúgva”, „A média tulajdonjogának átváltása a kormányzati szövetségek felé”, „A bal oldal felé hajló Népszabadság bezáratása”.

Nincs technikailag cenzúrázva az internet.


Nincs érv
Nincs ellenérv

A kontrapro.hu megjelenhetett.

Nincs ellenérv

Az elektronikus tartalmat nem szűrik; nem cenzúrázzák sem a blogokat, sem a szöveges üzeneteket. Ezek hozzáférhetőségét sem lehet korlátozni

Nincs ellenérv

A közösségi média oldalai elérhetők.

A közösségi média oldalai, mint például a Facebook vagy a Twitter, valamint a YouTube és a nemzetközi blog webhelyek szabadon hozzáférhetők. 

Nincs ellenérv

 A kormány nem zavarja az internetes műveleteket.

 A kormány nem zavarja az internetes műveleteket, és nem korlátozza sem a sávszélességet, sem az útválasztók, kapcsolók vagy más eszközök használatát. A magyar jog szerint az internetet vagy a médiaszolgáltatásokat csak vészhelyzetben vagy védelmi célokra lehet felfüggeszteni. 

Az alaptörvény előírja, hogy mindenkinek joga van a véleménynyilvánítás szabadságához, és Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét.


Nincs érv
Tudomány szabadsága
A tudományos élet szabadsága
Vallásszabadság
A vallásszabadság
Egyesülési szabadság
Az egyesülési szabadság
Egyenlő bánásmód
Az egyenlő bánásmódhoz való jog
Kisebbségek
A kisebbségek (köztük a romák és a zsidók) jogai, gyűlölködő kijelentések elleni védelem


000_dv1379660

Sargentini jelentés (50): Rasszizmus és intolerancia

A magyarországi látogatását követően 2014. december 16-én közzétett jelentésében az Európa Tanács emberi jogi biztosa jelezte, hogy aggasztónak tartja a rasszizmussal és az intoleranciával kapcsolatos magyarországi helyzet romlását. ...(továbbiakat lásd a pro érveknél)....  A Rasszizmus és Intolerancia Elleni Európai Bizottság hasonló aggályokat fogalmazott meg a Magyarországról szóló, 2015. június 9-én közzétett jelentésében.

 

Fotó: AFP/ Europress Fotóügynökség

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

Melegek elleni intoleranica

A LMBTQ személyekkel  ellen irányuló intolerancia kiújulása.

A kisebbségek elleni provokatív viselkedést börtönnel lehet büntetni

A Btk. 2011-es módosításával 3 éves szabadságvesztéssel fenyegeti a nemzeti, etnikai vagy vallási közösség tagjainak félelmét előidéző provokatív nem társadalmi viselkedést.


Cigányok elleni félkatonai szervezetek felvonulása

A cigányellenesség az intolerancia legkirívóbb formája, amiről a romákkal szembeni különösen durva, akár erőszakos cselekmények, félkatonai szervezetek felvonulásai, valamint a romák lakta falvakban tartott őrjáratai is tanúskodnak.

Nincs ellenérv

Gyűlöletbeszéd, zsidók és a zsidó tulajdon ellen elkövetett erőszakos cselekmények

A magyar hatóságok által tett, az antiszemita beszédet elítélő nyilatkozatok ellenére visszatérő probléma az antiszemitizmus, amely gyűlöletbeszéd, valamint a zsidók és a zsidó tulajdon ellen elkövetett erőszakos cselekmények formájában nyilvánul meg. 

Nincs ellenérv

Migránsgyűlölet

A migránsok, köztük a menedékkérők és a menekültek ellen irányuló idegengyűlölet.

Nincs ellenérv

60%-a a magyar lakosságnak nem engedne be menekültet az országba

Egy 2017-ben Tárki Kutatóközpont által végzett felmérés szerint.

Nincs ellenérv

Menekültekkel illetve muszlimokkal szembeni negatív hozzáállás - 1. hely az EU-ban

A PEW Research Center 2016-os felmérése alapján a magyarokat mérte az első helyen a vizsgált európai országok közül a menekültekkel  illetve muszlimokkal szembeni negatív hozzáállást tekintve.

Nincs ellenérv

Hajléktalanok elleni introlerancia

A szegényekkel és a hajléktalanokkal szembeni intolerancia kiújulása.

Költözési lehetőség CSOK-kal

Ez a Kormány lehetővé tette a romák számára, hogy házaikat a roma településekről kertesházakra cserélhessék a CSOK program 10 millió forintos támogatással.


A CSOK nem a mélyszegénységben élőknek lett kitalálva

A CSOK program nem a mélyszegénységben élőknek (a roma arány kb 1/3) lett kitalálva, nem pályázhat aki:
 - közmunkából él
 - az igénylést megelőző fél évben nem volt munkaviszonya
 - akinek olyan jelentősebb tartozása van, amit a központi hitelinformációs rendszerben nyilvántartanak
 - akinek az igénylést megelőző két évben nem volt TB-je.
Egy 2003-as tanulmány alapján a romák 80%-a az alsó 5-öd jöveledelemszintben keres. A romák helyzete 2014 óta nem javul. 

Felzárkóztatási programok

Az állami foglalkoztatási programokban dolgozó és a képzéseken részt vevő romák száma 220 000 fő.


Nincs érv
Nincs ellenérv

Romaintegrációs program 300 nehéz helyzetben lévő településen

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat által koordinált projekt, a végrehajtásban a nagy egyházi karitatív szervezetek és a településeken dolgozó civil szervezetek is részt vesznek

Önkormányzatok esélyegyenlőségi programjai

2013. július 1-től a magyar önkormányzatok csak akkor részesülnek pénzügyi támogatásban az államháztartásból vagy az uniós támogatásokból, ha megfelelő esélyegyenlőségi programot alkalmaznak.


Nincs érv

2013-nál korábban megkezdődtek a helyi esélyegyenlőségi programok előkészítési munkái

Már 2003-ban meg kellett kezdeni a CXXV-es törvény alapján az iskolákban  az oktatási  helyi egyenlőségi terveket. 2009-ben vezették be az önkormányzatoknál  hogy 5 évente készüljön esélyegyenlőségi terv.


Nincs érv

Világbank 2015-ös elmarasztaló jelentése

A Világbank 2015-ös, a magyarországi helyi esélyegyenlőségi tervek tervezéséről és végrehajtásáról szóló 2015-ös jelentése szerint a kormányzat 2010-ben bekövetkezett változása után (vagyis a Fidesz-KDNP 2/3 többséggel megalakult kormánya után) a végrehajtást elhalasztották, és a LEP-k minőségellenőrzési követelménye jelentősen lágyult.


Nincs érv

Roma képviselő és Eu-s roma program

Járóka Líviát, az első roma képviselőt a Orbán Viktor és a magyar kormány küldte az Európai Parlementbe 2004-ben. Ő volt, aki elindította az európai roma programot, ami egy példátlan bevonási program a romák számára.


Nincs érv

Volt SZDSZ-es európai parlementi képviselő is

Járóka Lívia a Fidesz jelöltje volt, és választás útján került az európai parlementbe. Ugyanakkor Mohácsi Viktória  az SZDSZ jelöltjeként szintén európai parlementi képviselő lett 2004-ben.


Nincs érv



000_par2003092884247

Sargentini jelentés (51): A roma gyermekeket indokolatlanul speciális iskolákban vagy osztályokban helyezik el. Bár történtek erőfeszítések, az Alapjogi Ügynökség 2018. évi alapjogi jelentése szerint a jelenleg alkalmazásban nem álló, oktatásban és képzésben nem részesülő fiatal romák aránya a 2011-es 38%-ról 2016-ra 51%-ra nőtt.


Az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezményének tanácsadó bizottsága a 2016. február 25-én elfogadott, Magyarországról szóló negyedik véleményében megjegyezte, hogy a romák továbbra is rendszerszintű hátrányos megkülönböztetéssel és egyenlőtlenséggel szembesülnek az élet valamennyi területén, ideértve a lakhatást, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést, illetve a társadalmi és politikai életben való részvételt is. Az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága a 2017. július 5-i állásfoglalásában azt ajánlotta a magyar hatóságoknak, hogy tegyenek folyamatos és hatékony erőfeszítéseket a romákat sújtó egyenlőtlenség és diszkrimináció megelőzése, felszámolása és szankcionálása érdekében, a romák képviselőivel szoros konzultációkat folytatva javítsák a romák életkörülményeit, illetve az egészségügyi ellátáshoz és a munkaerőpiachoz való hozzáférését, hozzanak hatékony intézkedéseket a roma gyermekek folyamatos iskolai szegregációjához vezető gyakorlatok felszámolására, kettőzzék meg az erőfeszítéseket azon hiányosságok felszámolása érdekében, amelyekkel a roma gyermekek az oktatás terén szembesülnek, biztosítsák a roma gyermekek esélyegyenlőségét a minőségi oktatás valamennyi szintjéhez való hozzáférés terén, valamint továbbra is hozzanak olyan intézkedéseket, amelyek révén megelőzhető, hogy a gyermekeket indokolatlanul speciális iskolákban vagy osztályokban helyezzék el. A magyar kormány több jelentős intézkedést tett a romák integrációjának elősegítése céljából. 2012. július 4-én elfogadta a Munkahelyvédelmi Akciótervet, amelynek célja a hátrányos helyzetű munkavállalók foglalkoztatásának védelme és a tartósan munkanélküli személyek foglalkoztatásának elősegítése. Az egészségügyi egyenlőtlenségek csökkentése érdekében elfogadta az „Egészséges Magyarország 2014–2020” egészségügyi ágazati stratégiát. 2014-ben pedig stratégiát fogadott el a 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozóan a szegregált településrészeken tapasztalható telepszerű lakhatás kezelése érdekében. Mindazonáltal az Alapjogi Ügynökség 2018. évi alapjogi jelentése szerint a jelenleg alkalmazásban nem álló, oktatásban és képzésben nem részesülő fiatal romák aránya a 2011-es 38%-ról 2016-ra 51%-ra nőtt.

 

Fotó: AFP/ Europress Fotóügynökség

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

89 MFt-os kártérítést ítéltek meg hátrányos helyzetben történő oktatás miatt

Első fokon 89 MFt-ot ítéltek meg Egerben azon 62 roma diáknak, akiket elkülönítetten oktattak. Az azonos évfolyamok párhuzamos osztályai közül az egyik osztályban csak roma tanulókat oktattak, míg a mások osztályban csak elvétve voltak cigány tanulók annak ellenére, hogy iskolán belüli arányuk megközelítette az 50 százalékot. A roma tanulók osztálytermeit az épület földszintjén helyezték el.

Nincs ellenérv

A roma gyermekek túlreprezentáltak a speciális iskolákban a szellemi fogyatékosság módszeresen alkalmazott hibás diagnózisa miatt.

A Horváth és Kiss kontra Magyarország ügyben 2013. január 29-én hozott ítéletében az EJEB megállapította, hogy a vonatkozó magyar jogszabályok gyakorlati alkalmazása nem nyújt megfelelő biztosítékokat, és azt eredményezi, hogy a roma gyermekek túlreprezentáltak a speciális iskolákban a szellemi fogyatékosság módszeresen alkalmazott hibás diagnózisa miatt, ami az oktatáshoz való megkülönböztetéstől mentes jog megsértését jelenti. Az ítélet végrehajtása még folyamatban van.


Migránsok jogai
A migránsok, menedékkérők és menekültek alapvető jogai


Teljes
000_a07hw

Sargentini jelentés (61-70): A kormány megsértette a menedékkérők és menekültek alapvető jogait.

Az ENSZ menekültügyi főbiztosa 2015. július 3-án aggodalmának adott hangot a menedékjogról szóló törvény gyorsított eljárásban történő módosítása kapcsán. Az ENSZ emberi jogi főbiztosa 2015. szeptember 17-én kifejezte azon véleményét, hogy a menekültekkel és migránsokkal szembeni bánásmód tekintetében Magyarország megsértette a nemzetközi jogot. Az Európa Tanács emberi jogi biztosa 2015. november 27-én azt nyilatkozta, hogy a Magyarország által a menekültügyi kihívásra adott válasz nem felel meg az emberi jogoknak. Az ENSZ menekültügyi főbiztosa, az Európa Tanács és az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala 2015. december 21-én sürgették Magyarországot, hogy tartózkodjon olyan politikák és gyakorlatok alkalmazásától, amelyek intoleranciát, félelmet és idegengyűlöletet gerjesztenek a menekültekkel és migránsokkal szemben. Az ENSZ menekültügyi főbiztosa 2016. június 6-án aggodalmának adott hangot amiatt, hogy egyre több vádat fogalmaznak meg a magyarországi határőrizeti hatóságok által a menedékkérők és migránsok ellen elkövetett visszaélésekkel kapcsolatban, valamint aggasztónak tartotta az általánosabb értelemben véve korlátozó jellegű határőrizeti és jogalkotási intézkedéseket, ideértve a menekültügyi eljáráshoz való hozzáféréssel kapcsolatos intézkedéseket is. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága 2017. április 10-én kérte a dublini eljárás szerinti, Magyarországra irányuló átadások azonnali felfüggesztését. 2017-ben a Magyarországon benyújtott 3397 nemzetközi védelem iránti kérelemből 2880-at elutasítottak, ami igen magas, 69,1 %-os elutasítási arányt jelent. 2015-ben a 480 nemzetközi védelem iránti kérelemmel kapcsolatos bírósági jogorvoslati kérelem közül 40 esetben (9%) született pozitív döntés. 2016-ban a 775 jogorvoslati kérelem közül 5 esetben (1%) született pozitív döntés, 2017-ben pedig egyáltalán nem volt jogorvoslati kérelem.

 

Fotó: AFP/ Europress Fotóügynökség

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

Idegenrendészeti eljárás alatt álló menekültek a tranzitzónában fogvatartásuk alatt nem kaptak ételt

2018 augusztusában öt kérelmet nyújtottak be az Emberi Jogok Európai Bíróságához, amelyek sürgős ideiglenes intézkedéseket kértek az Eljárási Szabályzat 39. cikke alapján az élelmiszerhiány megszüntetésére.  A bíróság a kérést teljesítette, ennek ellenére 2019-ben februárban, márciusban és áprilisban ismét nyolc hasonló sürgős ideiglenes intézkedés iránti kérelmet nyújtottak be .

Nincs ellenérv

A bírósági fellebbezésnek nincs automatikus felfüggesztő hatása az elutasítási és kitoloncolási határozat végrehajtására, bár a kérelmező kérheti a felülvizsgálatot végző közigazgatási bíróságtól.

Nincsen bírósági eljárás bántalmazásról

Az állítólagos rossz bánásmódról szóló jelentések többnyire az illegális bevándorlók és az őket segítő nem kormányzati szervezetek szubjektív erőforrásain alapulnak, ami kétségeket okoz a tényleges hitelességük és megbízhatóságuk tekintetében. Ezenkívül eddig nem számoltak be bírósági ügyekről, ahol a magyar határőröket vádat emelték a menedékkérők visszaélése miatt, megerősítve a magyar kormány álláspontját, miszerint ezek a vádak teljesen indokolatlanok és az égboltról esnek.


Kiskorúak bántalmazása

A Kínzás, Embertelen vagy Megalázó Bánásmód vagy Büntetések Megelőzésére Létrehozott Európai Bizottság 2015. október 21. és 27. között Magyarországra látogatott, és a jelentésében kiemelte, hogy jelentős számú külföldi állampolgár (köztük kísérő nélküli kiskorúak) jelezte, hogy fizikai bántalmazásnak voltak kitéve a bevándorlási vagy menekültügyi őrizeti létesítményekben dolgozó rendőrök és fegyveres őrök részéről.

Volt bírósági eljárás folyamatban és bírság is

Összesen 44 esetben jelentettek fel rend?röket a déli határon elkövetett túlkapások miatt 2015. szeptember 1. és 2017. március 8. között, ezekből két esetben pénzbüntetésre ítélték az elkövetőket.


Nincs érv
Nincs ellenérv

Korlátozott hozzáférés a menekültügyi eljáráshoz

Aggasztó az általánosabb értelemben véve korlátozó jellegű határőrizeti és jogalkotási intézkedések, ideértve a menekültügyi eljáráshoz való hozzáféréssel kapcsolatos intézkedéseket is. 

Nincs ellenérv

A Szerbiából érkező menekültek kérelmei érvénytelenek, mert biztonságos országból értek Magyarországra

Csak biztonságos országnak vélt Szerbiaval van 2 menekültkérvényt befogadó kapu felállítva a kerítés mentén, így gyakorlatilag lehetetlen menekült státuszt kapni Magyarországon, mivel a Szerbiából érkező menekültek kérelmei érvénytelenek, tekintve hogy Szerbia biztonságos osszágnak minősül.

Nincs ellenérv

Ilias és Ahmed kontra Magyarország ügy: jogtalan kitoloncolások

Az Ilias és Ahmed kontra Magyarország ügyben 2017. március 14-én hozott ítéletében az Emberi Jogok Európai Bizottsága megállapította ,hogy sérült a kérelmezők szabadsághoz és biztonsághoz való joga, hogy megsértették az embertelen vagy megalázó bánásmód tilalmát azzal, hogy a kérelmezőket visszatoloncolták Szerbiába, továbbá sérült a hatékony jogorvoslathoz való jog a röszkei tranzitzóna fogvatartási körülményei kapcsán. 

Nincs ellenérv

Menekültügyi eljárások számának csökkenése

A 2015-ös évi kerítés felállítása óta csökkent a menekültügyi kérvények száma: 2013: 18.900, 2014: 42.777, 2015: 177.135, 2016: 29.432, 2017: 3.397. A kerítéstől 8km-en belüli sávban tartózkodó átkelők azonosítás után a kerítés külső részére kísérése kérvény beadásának megtagadásával 2016: 8466, 2017: 9136. A kerítésnél a kérvény megtagadása 2016: 10.591, 2017: 10.964.

Nincs ellenérv

A rendkívüli állapot bevezetésével eljárási garanciákat függesztenek fel

A 8 km-es határzónára vonatkozó szabályokat a rendkívüli állapot bevezetésével az egész országra kiterjesztették 2016-ban és meghosszabbították 2018-ban, mely elrendeli az összes menedékkérő automatikus elfogását és a szerb határ külföldi oldalára szállítását a 14 év alatti kísérő nélküli gyermekek kivételével, mint "különleges ( ideiglenes) megoldás". Így nincsen lehetőség olyan eljárás lefolytatására, amely magában foglalja a kiutasítás utáni rossz bánásmód kockázatának egyéni értékelését az érintett országok emberi jogi helyzetének objektív és független elemzése alapján.

Nincs ellenérv

A gyorsított menekültügyi eljárás általánosan nem alkalmazható

Az EU Eljárási Irányelve felhatalmazza a tagországokat vizsgálati eljárásokat (31. cikk, 8. bekezdés) illetve határellenőrzési eljárásokat (43. cikk, 1. bekezdés) folytassanak le gyorsított eljárással, de nem általánosan, a kivételeket az irányelv felsorol. A 24. cikk 3. bekezdés tiltja ezen eljárások elvégzését (ami egyezik  a Menedékjogi törvény 2. bekezdésével): kísérő nélküli gyermekek, az időskorú kérelmezők,  fogyatékkal élők, a várandós nők, kiskorú gyermekek, nemi erőszak áldozatai, a kínzás áldozatai , súlyos szexuális, fizikai vagy pszichológiai erőszak áldozatai esetén. Ebből a kormány csak a 14 év alatti gyermek esetében jár el így.

Nincs ellenérv

A magas elutasítási arány miatt a kérelmek elbírálásának a módja megkérdőjelezhető.

2017-ben a Magyarországon benyújtott 3397 nemzetközi védelem iránti kérelemb?l 2880-at elutasítottak, ami igen magas, 69,1 %-os elutasítási arányt jelent. 2015-ben a 480 nemzetközi védelem iránti kérelemmel kapcsolatos bírósági jogorvoslati kérelem közül 40 esetben (9%) született pozitív döntés. 2016-ban a 775 jogorvoslati kérelem közül 5 esetben (1%) született pozitív döntés, 2017-ben pedig egyáltalán nem volt jogorvoslati kérelem.

Nincs ellenérv

Önkényességet súroló fogvatartás LMBT személyeknél

Az Emberi Jogok Európai Bizottsága O.M. kontra Magyarország ügyben 2016. július 5-én hozott ítélete szerint összezártak LMBT személyt olyan ország menekültjeivel, ahol széles körben elterjedtek az ilyen személyekkel szembeni kulturális vagy vallási előítéletek.

Nincs ellenérv

Kiskorúakat ki kell hozni a tranzitzónából

A hatóságoknak sürgősen meg kell szüntetniük a tranzitzónákat, különösen a gyermekes családok és az összes kísérő nélküli kiskorú esetében.

Nincs ellenérv

Kötelezettségszegési eljárás a menekültügyi jogszabályok miatt

A Bizottság 2017. december 7-én úgy határozott, hogy folytatja a Magyarország ellen a menekültügyi jogszabályok miatt indított kötelezettségszegési eljárást azzal, hogy indokolással ellátott véleményt küld. A Bizottság úgy véli, hogy a magyar szabályozás nem felel meg az uniós jognak, különösen a 2013/32/EU(6), a 2008/115/EK(7) és a 2013/33/EU(8) európai parlamenti és tanácsi irányelvnek és az Alapjogi Charta több rendelkezésének.

El lehet hagyni a tranzitzónát, nincsen elzárás

A létesítményt nem zárják le, a fogva tartás a magyar gyakorlatban koncepcionálisan lehetetlen, mivel a kérelmez?k bármikor elhagyhatják az tranizitzónát.


Elzárás - időkorlát, egyedi körülmények figyelembevétele és fellebezési lehetőség nélkül.

14 éves kor alattiként azonosított gyermekek kivételével a kormány által elfogadott törvény lehetővé teszi a menedékkérők tranzitzónákban való automatikus elhelyezését, meghatározatlan időkorláttal, egyedi körülmények figyelembevétele nélkül, érdemi fellebezési lehetőség nélkül.

A tranzitzónák törvényesek

A Fogadási Irányelv  lehetőséget termet helyek kialakítására a már állampolgárok védelme érdkében illetve amiatt, hogy a kérelem elbírálása alatt a menedékkérők elérhetőek legyenek. Ezen helyek tranzitzónára való csökkentését a tömeges migráció határásra rendelte el a kormány, amit engedélyez az Európai Unió működéséről  szóló szerződés 72. cikke és a Fogadási Irányelv.


Nincs érv

Nem lehet elhagyni anélkül a tranzitzónát, hogy a menedékkérelem ne legyen elutasítva


Nincs érv



000_im4ay

A kormány terrorizmussal ítéli el az illegális határátlépőket arra nem utaló magatartás esetén is ami kérdéseket vet fel a magyar terrorellenes jogszabályok alkalmazását és a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülését illetően.

Fotó: AFP/ Europress Fotóügynökség

Témák, ahol még megjelenik:
Nincs ellenérv

Ahmed H családját segítette a határátlépésben, terrorizmussal ítélték el.

A kormány 7 év börtönbüntetésre ítélte és 10 évre kitiltotta Magyarországról 2018. március 14-én Ahmed H. ciprusi illetőségű szíriai állampolgárt, aki 2015 szeptemberében segíteni próbálta a Szíriából menekülő családtagjait a szerb-magyar határon való átkelésben.


Szociális jogok
Gazdasági és szociális jogok
#Sargentini_jelentés#Migráció#Judith_Sargentini#Terrorizmus#Velencei_Bizottság#Alkotmány#Alkotmánybíróság#Actio_popularis#Bírák_összetétele#Bírák_nyugdíjazása#Választás_2018#Kampány#Kampányfinanszírozás#Választókerületek#Nemzeti_konzultáció_2017#Nemzeti_konzultációk#Rezsicsökkentés#Illegális_bevándorlók#Menekültek#Embercsempész#NGO#NGOk#Civil_szervezetek#Adócsökkentés#Tagállami_szuverenitás#OBH_elnök#Judith_Sargentini#OBH#OBT#Transparency_International#Közigazgatási_bíróságok#Igazságszolgáltatás_függetlensége#Emberi_Jogok_Európai_Bírósága#Jogi_út_egyének_elmozgatására#Vagyonnyilatkozatok#Kampánykiadások#Transzparencia#Nyílt_Kormányzati_Együttműködés#Korrupció#OLAF#Európai_Ügyészség#Kormányzati_hatékonyság#Titkos_megfigyelések#Rasszizmus#Intolerancia#Roma_oktatás#Sajtószabadság#ENSZ#Menekült#Ellenvélemény_2016#Kitoloncolás#Ellenvélemény_2018#concernedblog#Határzár#Kerítés#Válsághelyzet#Migráns#Fidesz_politika#Bántalmazás#Fidesz#Fogvatartás#LMBTQ#Elzárás#Tranzitzóna#Biztonság#Szijjártó_Péter#Jogok#Munkaerőpiac#Fidesz_politikai_érv#Beruházások#Bérek#Hatékonyság#Automatizáció#Állami_megrendelések#EUs_megrendelések#Alapjogok#Orbán_Viktor#Párbeszéd#Letelepedési_kötvény#Letelepedési#Finanszírozás#MVM#KPMG#CÖF#Balkáni_útvonal#Németh_Szilárd#Célország#Olaszország#Ausztrália#Európai_Egyesült_Államok#Kultura#Jogállamiság#Ellenvélemény_2019#ENSZ_Menekültügyi_Főbiztosa#Hatalmi_ágak_szétválasztása#OBA#Szájer_József#NAV#Ombudszmanrendszer#Költségvetési_Tanács#Gulyás_Gergely#LMP#Schiffer_András#Legfőbb_ügyész#Roma##Kúria#STOP_plakát#Választási_törvény#Hamisított_aláírások#Európa_Bizottság#Ellenvélemény_2017#EU_Törökország_megállapodás#Határmenedzsment#EU-s_határőrség#Életmentés#Lobbizás#Munkahelyteremtés#EU-s_támogatások#Munkanélküliség#Nemzeti_konzultáció_2011#Sargentini#Kompetencia#Sargentini_jelentés##Jogi_út_egyének_elmozgatására#Összeférhetetlenség#Lobbitevékenység_szabályzása#Norvég_Alapok#Közvilágítás#Kisebbségellenes_provoláció#Cigányok#CSOK#Felzárkóztatási_programok#Antiszemizizmus#Gyűlöletbeszéd#Hajléktalanok#Esélyegyenlőségi_program#Roma_EUképviselő#Önkormányzatok_gazdálkodása#Intézményi_ellensúlyok#Államfő#Tisztségviselők_jelölése#Médiatanács#Médiahatóság#Független_Rendőri_Panasztestület#Nemzeti_Emlékezet_Bizottság #Nemzeti_Választási_Bizottság#Jegybank_Felügyelőbizottság#Bírósági_bevatkozás#Elios#EU-s_támogatás#Microsoft#Mészáros#Simicska#Közbeszerzés#IMG#4-es_metró#Demszky#Alstom#Eurometro#Siemens#Media_Magnet#Puch_Laszlo#Medgyessy#Medgyessy_Péter#INA#MOL#Hernádi_Zsolt#Ivan_Sander#Seszták_Miklós#Magyar_Telekom#Kettős_állampolgárság#Magyar_állampolgárság#Ungár_Péter#Semjén_Zsolt#Magyar_útlevél#Állampolgárság#Szavazatijog#DK#Magyarság_támogatás#Választójog#Határon_túli_magyarság#Európai_Bizottság#Frontex#Határvédelem#Ellenvélemény_2015#Menekült_regisztráció#Menekült_támogatás#Ki_a_magyar?#Etnikai_homogenitás#Azonos_identitás#Idealizált_múlt#Doreen_Massey#Globalizáció#Demokratikus_kontrollvesztettség#Érdekközösség#ÁSZ#Nemzetállam#Brexit#Nyílt határok#Liberális_demokrácia#Jóléti_állam#Tusványos#Tusványos_2018#Szólásszabadság#Obrán_Viktor#Facebook#Ferenc_pápa#Migránskártya#Cenzúra#Álhír#Romák#Dobrev_Klára#Rendkívüli_állapot#Migrációkutató_Intézet#Ukrajna#Közigazgatási_Bíróságok#Európa_Tanács#Európa_Tanács_Emberi_Jogi_Biztosa#Tusványos_2019#Nemzet_fogalma#Liberalizmus#Kereszténydemokrácia#Illiberalizmus#Család_fogalma#Székely_Nemzeti_Tanács#Izsák_Balázs#Nemzeti_régiók#Menekültek_integrációja#Szél_Bernadett#Lackner_Csaba#Varga_Judit#Európai_Bíróság#Migráció#Kötelező_kvóta#Menekültek_migráció#Ellenvélemény_2019#Borkai_Zsolt#Kövér_László#Zöldek#Győr#Rákosfalvy_Zoltán#Dézsi_Csaba_András#Győr_polgármesteri_választás_2020#Állami_Számvevőszék#Simonka_György#Pollreisz_Balázs#MSZP#Borkai_Zsolt #Rákosfalvy_Zoltán #Ellenvélemény_2020#Győr #Pollreisz_Balázs #MSZP #Dézsi_Csaba_András #Fidesz #Ellenvélemény_2020#Nemzeti_konzultáció_2018#KDNP#Koronavírus#Járvány#Nemzeti_konzultáció#Nemzeti_konzultáció_2020#Soros_György#Idősotthonok_védelme#Ingyenes_internet#Koronavírus #Járvány #Nemzeti_konzultáció #Egészségügy# #Cenzúra #Kereszténydemokrácia #Illiberalizmus #Család_fogalma #Biblia#Bibla#Kisebbségek_védelme#Kisebbségi_jogok#Mészáros_Lőrinc#Nemzeti_nagytőke#Szíjj_László#Garancsi_István#Tiborcz_István#Ellenvélemény_2018#GRECO#Közgép#Polt_Péter_Legfőbb_Ügyész#Fidesz_politikai_érv_2017#Fidesz_politikai_érv#Kereszténydemokráciaw#Illiberalizmus#Család_fogalma #Ellenvélemény_2020#Keresztény_kultura#Multikulturalizmus#Hagyományos_családmodell#Piacvédelem#Iparvédelem#Európai_Unió#Európai_Unió_megítélése#Munkáspárt#Fidesz_politikai_érv #Dónáth_Anna#Momentum#Momentum#Dónáth_Anna#Polt_Péter#Genderelmélet#Vera_Jourova#Safe_society#Bocskor_Andrea#Mráz_Ágoston_Sámuel#Gajdics_Ottó#NGO-k#Horn_Gábor#Open_Socitety#Open_Society#Korrupció#Lobbizás#Ellenvélemény#Egyházak#KDNP#Keresztény_állam#Ellenvélyemény_2020#Keresztény_állam#Eurojust#Europol#Demokrácia#Alaptörvény#Minority_Safepack#Nemzeti_Régiók#Ellenvélemény_2021#Európai_Törvényszék#Kamupártok#DK#Jobbik#LMP#Kamupártok#Trócsányi_László#Nemzeti_konzultáció_2021#járvány#Magyar_egészségügy#Kásler_Miklós#Varga_Zoltán#Kálmán_Olga#Dr._László_Imre#Magyar_Egészségügy#Fodor_Gábor#Magyar_gazdaság#SZJA#Mráz_Ágoston_Sámuel#Orbán_Viktor##Szexuális_nevelés#Szexuális_nevelés#Ellenérv_2021#Kocsis_Máté#Európai_Parlament#Kovács_Zoltán##Fidesz#Unicef#Gyermekjogi_egyezmény#Labrisz_Leszbikus_Egyesület