HATÁRVÉDELEM MAGYARORSZÁGON
Schengeni egyezmény. Zöld határ vagy határzár. Magyarországra érkező menedékkérők száma az ideiglenes határzár megépítése előtt és után. FRONTEX.
Fotó: AFP/ Europress Fotóügynökség
HATÁRVÉDELEM MAGYARORSZÁGON
Schengeni egyezmény. Zöld határ vagy határzár. Magyarországra érkező menedékkérők száma az ideiglenes határzár megépítése előtt és után. FRONTEX.
Fotó: AFP/ Europress Fotóügynökség
Kép forrása: kormany.hu
A határozatok teljesítése megakadályozta volna a közrend és a belső biztonság megőrzésével kapcsolatos állami feladatok ellátását
A veszélyt jelentő kérelmezők áthelyezését meg lehetett volna tagadni...
A tagállamoknak jogukban állt megtagadni azoknak a kérelmezőknek az áthelyezését, akikről alapos okkal volt feltételezhető, hogy veszélyt jelentenének a nemzetbiztonságra vagy a közrendre nézve, így teljes mértékben biztosítható lett volna az állampolgárok biztonsága és jólléte.
Jogsértően járt el Csehország, Lengyelország és Magyarország azzal, hogy elutasították a végrehajtását a menedékkérők Európai Unión belüli elosztását szolgáló ideiglenes mechanizmusnak...
A brüsszeli testület leszögezte: annak ellenére, hogy az Európai Bíróság 2017 szeptemberében megerősítette a kvótarendszerről szóló tanácsi döntés érvényességét, a három ország továbbra sem teljesíti jogi kötelességeit.
A szolidaritás elve olykor szükségszerűen a terhek megosztásának elfogadását vonja maga után
Indokolt a rendkívüli állapot fenntartása a tömeges migráció miatt 2019-ben.
Rendkívüli állapot: 2 kapunál lehet csak a teljes határvonalon menekültkérelmet leadni, gyorsított eljárásban dolgozzák fel azokat, elutasítás esetén 3 nap van a fellebezésre. A menekülteknek a tranzitzónában kell várakozniuk....
Rendkívüli állapot: A 2007. évi LXXX. Menekültügyi törvény rendszeres rendelkezései felfüggesztésre kerülnek. A menedékjog iránti kérelmek benyújtása a szerbiai határ mentén Röszke és Tompa két határátkelő övezetére korlátozódik, a menedékkérőket a tranzitzónában tartják. A kérelmet elfogadhatatlanság miatt elutasító döntéssel szemben vagy a gyorsított eljárásban hozott elutasító döntéssel szemben felülvizsgálati kérelmet a döntés közlésétől számított három napon belül a menekültügyi hatóságnál kell benyújtani.
Fotó: AFP/ Europress Fotóügynökség
Nem indokolt, mert 2018-ban az EU-s országokban a 2014-es szintre esett vissza a menedékkérések száma
Évtizedekig tart még az Európai Unióra (EU) nehezedő migrációs nyomás...
A Frontex igazgatója aláhúzta: "nem akarunk erődöt építeni Európából", a határigazgatásnak az EU külső határát legálisan átlépő évi 700 millió embert is ki kell szolgálnia. A modern határvédelem hatékonyságot jelent az irreguláris migráció és a biztonsági fenyegetések elleni küzdelemben, de rövid várakozási időt és magas szolgáltatási színvonalat is.
2019 szeptemberéig 7500-an próbáltak illegálisan átlépni a magyar határokon.
2018-ban 50%-kal nőtt a Törökországba érkező migránsok száma, és elérte a 265 ezret. Ezzel a Törökország területén lévő migránsok és menekültek száma négymillióra nőtt. A nyugat-balkáni térségben mintegy 17 ezer migránst tartoztattak fel.
Törökországi 40 ezer fős szerveződés, uticél: Németország...
A törökországi "remény karavánja" elnevezésű, a közösségi médiában indított kezdeményezéshez közel 40 ezer, főként szír állampolgár csatlakozott, akik a rossz életkörülmények és a magas, 60 százalék körüli munkanélküliség miatt távoznának Nyugat-Európába.
Veszélyessé teszi az illegális határátlépést, de nem akadályozza meg azt.
Máshol is működnek már határzárak...
Határzárak működnek Spanyolországban 1993-tól, Görögországban 2012-től, Bulgáriában 2014-től.
Bulgáriában akadály a kerítés...
Jelentések szerint a bulgár kerítés remek szolgálatot tett: míg 2013-ban 11 ezer menekült kelt át a bolgár–török határon, a szám 2014-re 6 ezerre esett vissza.
2005-ös spanyol határincidens...
2005-ben menekültek serege rohamozta meg a kerítést, hogy Spanyolországba jusson. A marokkói oldalról éleslőszerrel, spanyol oldalról gumilövedékkel lőtték az embereket.13-18-an meghaltak, ötvenen megsebesültek.
Csak elterel...
Ha lezárjuk a határokat, az nem fogja megállítani a migrációt, egyszerűen csak eltereli.
Az NGO-k olyan magatartásformát végezhetnek, melyek büntetőjogilag üldözhetők...
Fotó: AFP/ Europress Fotóügynökség
A nemzetközi jog szempontjából kötelességük segítséget nyújtani, biztonságos kikötőbe kell juttatni, nem vonhatók jogi felelősségre.
Nem az összes, csak egyes tagok...
Nem az összes NGO végez üldözhető tevékenységet, hanem csak egyes tagjai. Bizonyos esetekben az ő erkölcsi kódexük különbözik az olasz vagy más nemzetállam jogrendszerétől.
Vannak vizsgálat alatt álló NGO-s ügyek...
Megállapítást nyert számos olyan magatartás és cselekmény amely a vizsgálatot folytató ügyészség szerint nem felelt meg az olasz törvények előírásainak így nekünk kötelességünk volt eljárni. Nem ideológiai sem filozófiai kérdés volt ez az ügyészség részéről, hanem a tövény szerint jártak el. Vannak olyan esetek amikor az NGO-k az embercsempészektől átveszik a migránsokat, az embercsempész gumicsónakjával viszont visszatér az afrikai partokra. Visszaszolgáltatják a vizijárművet, emiatt erős a gyanu hogy ismétlődő megállapodás létezik az embercsempészekkel ami bizonyték az illegális embercsempészet pártolásában.
Saját erkülcsi kódex - fejkendőt nem viselő nőnek való segítségnyújtás...
Az NGO-k saját hajójával saját erkölcsi kódexet követi, nehéz elvárni hogy a szabályaikat az egyes országok jogszabályaihoz igazítsák akinek a felségvízein a munkájukat végzik. Pl: egy olyan ország felségvizein cselekszik amelyben börtönben büntetik ha egy nőnek segítséget nyújtanak aki nem visel fejkendőt. Ugye nem várhatjuk el hogy az NGO-k ne nyújtsanak segítséget csak azért mert nem fedte be fejkendővel a fejét.
Az olasz határ lezárásával emberéletet mentenek...
Az indulások és érkezések megállításával csökken a halottak száma és az illegális bevándorlásból hasznot húzók bevétele is.
Ausztrália is lezárta a határait...
Ausztrália is a zéró tolerancia elvét követi, videóban figyelmezteti az illegális bevándorláson gondolkodókat, hogy vissza lesznek fordítva a hajók, és semmiképpen sem kapnak letelepedési engedélyt, amennyiben a bevándorlásnak ezt a formályát választják.
Kiutasítási határozat meghozatalát követően a migránsok elszöknek a hatóságok elől....
Jóval kevesebb migránst küldenek ténylegesen vissza származási országába, mint ahány kiutasítási határozat születik. Ennek fő okai a hosszadalmas menekültügyi eljárás, az integrált visszaküldési ügykezelési rendszer és a kiutasítási határozatok uniós szintű kölcsönös elismerésének és módszeres nyilvántartásának hiánya, az idegenrendészeti fogdák elégtelen befogadóképessége, a migránsok származási országával folytatott együttműködés nehézkessége, illetve az, hogy a migránsok a kiutasítási határozat meghozatalát követően egyszerűen elszöknek.
Bezárás helyett lakhatási/szociális támogatás csak az első belépési országban...
Fontos védeni az EU külső határait, de Magyarországnak ezt úgy kell megtennie, hogy tiszteletben tartja az emberek méltóságát, akik menedéket keresnek. Más módon is rá lehet venni a menedékkérőket, hogy ne utazzanak tovább nyugat felé, nem kell őket bezárva tartani: pl. csak abban az országban jogosultak lakhatási és szociális támogatásra, ahol regisztrálták őket menedékkérőként, és csak abban az országban kaphatnak védelmet.
85%, később 70% tagállami alkalmazott...
2020-ban 85% tagállami alkalmazott, 15% Ügynökség saját állomány (nemzetiség nincsen említve). 2027-re 70% tagállami, 30% Ügynökségi.
Brüsszelben mondják meg <admin: a Frontex alkalmazottaknak , katonáknak > hogy kell védeni a magyar határt. És ne legyen illúziónk: be fogják engedni a migránsokat, ha övék a magyar határvédelem"...
Fotó: AFP/ Europress Fotóügynökség
A Frontex tagállami hatáskörre hagyja a határellenőrzést, kérésre lépnek közbe...
A még hivatalos jóváhagyásra váró megállapodás értelmében a határigazgatás elsődlegesen továbbra is tagállami hatáskörben lesz, a Frontex és személyi állománya technikai és operatív támogatást nyújthat majd az érintett országok kérésére és hozzájárulásával.
Az állami hatáskörből kikerülhet a döntés, a tagállamok megfigyelők csak...
"A fogadó tagállam felügyelete és ellenőrzése mellett a külső határokon a következő feladatokat tudja majd ellátni: személyazonosság-ellenőrzés, a határátkelőhelyeken történő belépés engedélyezése vagy elutasítása, úti okmányok lebélyegzése, járőrszolgálat a határokon, valamint a határt szabálytalanul átlépő személyek feltartóztatása. "
Csak az arra jogosultakat engedik be...
Az EB nyilatkozatában nincsen nevesítve hogy arra nem jogosult migránsokat engedne be a Frontex az EU területére.
Hatékonyabb visszaküldések...
"A visszaküldés tekintetében er?sebb felhatalmazással fog rendelkezni, és szorosan együtt fog működni az új uniós Menekültügyi Ügynökséggel"
EB nyilatkozata: tagállamok gyakorlati támogatása a határvédelemhez....
A "Bizottság .... javaslatot tesz az Európai Határ- és Parti őrségnek a tagállamok gyakorlati támogatásához szükséges műveleti képességgel és hatáskörökkel való felruházására."
Az EB nyilatkozata alapján tervezett eszközbeszerzések nem igazolják az állítást, hogy a terv a menedékkérők beengedése....
A Frontex hajókat, repülőgépeket, és járműveket szereznének be, 2,2 milliárd euróért.
Magyarországon szükséges felállítani a déli határán a kerítést.
Közel-keleti keresztény vallási vezetők véleménye alapján kell a muszlim menekülteket távol tartani, és kerítést építeni....
Ahhoz, hogy Magyarország kerítést építetett a déli határán a muszlim menekültek távol tartására, a döntő érvet a közel-keleti keresztény vallási vezetők szolgáltatták - magyarázta Orbán. "Ők tudják, mi lesz annak a társadalomnak a sorsa, amelyet meg kell osztani a muszlimokkal" - mondta.